Krowie mleko prosto z drukarki 3D – czy to w ogóle możliwe? Start-up o nazwie Perfect Day, tworzony przez dwóch absolwentów inżynierii biomedycznej odkrył, że dzięki połączeniu wydrukowanych w 3D struktur krowiego DNA z drożdżami da się otrzymać proteiny, które są takie same jak te zawarte w mleku pochodzenia zwierzęcego. Chociaż wizja ta brzmi jakby została stworzona na potrzeby powieści science-fiction, jest jak najbardziej prawdziwa. Jakie są korzyści z produkcji tego napoju?

Inspiracją do stworzenia produktu były dla Ryana Pandyai oraz Perumala Gandhiego przede wszystkim powody etyczne (obu panów pochodzi z Indii) – według nich dojenie może być szkodliwe i bolesne dla zwierząt. Ponadto, zwracają uwagę na osoby nietolerujące laktozy, które nie chcą rezygnować ze smaku krowiego mleka. Co prawda, na rynku mają wiele alternatyw w postaci choćby mleka migdałowego czy sojowego, jednak wielu konsumentów odczuwa pomiędzy nimi ogromną różnicę.

Perfect Day wyprodukował alternatywny napój – zmodyfikowany  genetycznie koktajl protein, tłuszczy oraz innych wartości odżywczych, stanowiący zamiennik krowiego mleka, który jest odpowiedni dla wegan, ponieważ został pozbawiony laktozy. Odpowiednie sekwencje krowiego DNA wydrukowano przy użyciu specjalnej biodrukarki 3D. Następnie połączono je ze specjalną odmianą drożdży, które Ryan Pandya i Perumal Gandhi otrzymali od Departamentu Rolnictwa w USA. Pozwoliło to na wytworzenie trzech białek znajdujących się w mleku: kazeiny, laktoglobuliny oraz laktoalbuminy. Proteiny te są następnie mieszane między innymi ze skrobią kukurydzianą i odstawiane na pewien czas, by zaczęły fermentować.

Naukowcy wyszli również naprzeciw potrzebom ludzi, którzy odczuwają dyskomfort trawienny po spożyciu nabiału, którego przyczyną jest kontakt organizmu z białkiem A1. Mleko Perfect Day nie zawiera tej substancji.

mleko

Prace nad projektem zaczęły się w 2014 r., a na jego realizację przeznaczono aż 4 miliony $. Mleko powstałe w laboratorium może wywołać wśród niektórych sporą konsternację, jednak z pewnością znajdzie spore grono odbiorców, które sięgnie po nie głównie z powodów etycznych oraz ze względu na swoje problemy zdrowotne.  Największym zmartwieniem Perfect Day jest to, czy FDA (Amerykańska Agencja Żywności i Leków) pozwoli sprzedawać ich produkt jako “mleko”. Start-up ma zamiar wprowadzić swój napój do sklepów pod koniec roku 2017, a jego cena ma być podobna do ceny zwykłego, krowiego mleka.

Źródło: 3ders.org
Grafika przewodnia: www.foter.com

Paulina Winczewska
Germanistka, pasjonatka nawet najdziwniejszych i najtrudniejszych języków obcych oraz podróży i eksperymentów kulinarnych. Tłumaczka, która nie boi się nowych technologii i gadżetów. Wolny czas spędza zazwyczaj na pływalni.

    Brak możliwości dodawania komenarzy

    Może cię również zainteresować

    Więcej w Projekty 3D