Pod koniec października 2018 r. pisałem, że Xerox – jeden z gigantów branży drukarek i kopiarek na świecie, ogłosił że pracuje nad mapą drogową prowadzącą firmę na rynek druku 3D. Mamy początek lutego 2019 r. – I TRACH! – firma oficjalnie się na nim znalazła. Wszystko za sprawą nieoczekiwanego przejęcia amerykańskiego Vader Systems – twórcy opatentowanej technologii druku 3D ciekłym metalem, która polega na ogrzewaniu i wyrzucaniu kropli metalu z głowicy za pomocą pola elektromagnetycznego.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy Xerox przeszedł kilka poważnych zmian. Na początku 2018 r. został prawie przejęty przez Fujifilm – jednak transakcja ostatecznie nie doszła do skutku. Później sporo zmian zaszło w zarządzie, czego efektem było powołaniem nowego dyrektora generalnego – Johna Visentina. Mimo że Xerox początkowo nieco dystansował się od technologii przyrostowych – w 2013 r. sprzedał nawet jeden z oddziałów R&D 3D Systems – wizja strategiczna nowego CEO spowodowała zmianę kursu.

Vader Systems powstało w 2013 roku i opracowało autorską, oryginalną metodę druku 3D z metalu. Technika o nazwie MagnetoJet daje możliwość druku 3D z płynnego metalu wewnątrz zamkniętej komory roboczej, dzięki zastosowaniu wysokiej temperatury (nawet do 1200°C) oraz odpowiednio ukierunkowanego pola elektromagnetycznego.

Zamiast drogich sproszkowanych stopów metali jako materiał wykorzystać można druty stosowane w spawaniu. Ponieważ do głowicy podawana jest tylko taka ilość materiału, jaka jest niezbędna do wydrukowania danego elementu, eliminowany jest problem recyklingu proszku (system ma zapewniać wydajność materiałową na poziomie 98%). Kolejną zaletą, wynikającą z zamiany proszku na drut, jest uproszczenie konstrukcji komory roboczej i wyeliminowanie dodatkowego osprzętu wymaganego do pracy z proszkiem.

Technologia Vadera jest postrzegana za ciekawą i relatywnie tanią alternatywę dla klasycznego druku 3D z metalu. Równocześnie Xerox poważnie traktuje swoją obecność na rynku technologii przyrostowych i postrzega ją jako kluczowy element strategii rozwoju przedsiębiorstwa oraz wzrostu jego przychodów.

Źródło: www.3dprintingindustry.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in News