Zeszłe targi formnext były dla XJet okazją do zaprezentowania nowego systemu do produkcji addytywnej, pozwalającego na wytwarzanie elementów w ich autorskiej technologii NanoParticle Jetting (NPJ), wyznaczającej nowy trend w druku przestrzennym detali z metalu oraz ceramiki.

Niedawno XJet, ciągle udoskonalając swoją technologię i pracując nad nowymi tworzywami do druku 3D, otworzyło własne centrum badawcze w Izraelu. Pierwsze efekty prac zaprezentowano na tegorocznych targach formnext –  firma przedstawiła nowe materiały eksploatacyjne, w tym tworzywo do druku 3D z ceramiki oraz budowania podpór.

Wprowadzony materiał ceramiczny na bazie tlenku glinu wyróżnia się m.in. dobrą odporność elektryczną i termiczną oraz stabilnością chemiczną. Materiał ten zyskał popularność w przemyśle jako izolator elektryczny – teraz dzięki technologii od XJet możliwe jest wytwarzanie nawet najbardziej skomplikowanych geometrii.

Drugim tworzywem jest rozpuszczalny materiał podporowy, dzięki któremu usuwanie supportów staje się procesem chemicznym, nie mechanicznym. Materiał ulega rozpuszczeniu w odpowiednim roztworze, przez co zarówno geometria jak i jakość powierzchni wydruku 3D nie jest narażona na uszkodzenia.

Dodatkowo XJet nawiązał współpracę z BeamIT, włoską firmą z branży technologii addytywnych, w ramach której BeamIT nabył system produkcyjny Carmel 1400. Jak mówi Mauro Antolotti, prezes BeamIT, to dla firmy szansa wprowadzenia usług druku 3D z ceramiki oraz optymalizacji wytwarzania metalowych elementów.

Źródło: 3dprintingindustry.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like