XJet to jedna z firm, która wywołała w zeszłym roku sporo zamieszania w świecie wysokobudżetowych, profesjonalnych maszyn do druku 3D. Jej autorska technologia – NanoParticle Jetting, pozwala na drukowanie obiektów z metalu lub ceramiki, które są nanoszone w formie nanocząsteczek nanoszone selektywnie wraz żywicą, tworząc obiekty przestrzenne w podobny sposób jak w technologii PolyJet lub MJM. Od tamtej pory szum wokół izraelskiej firmy nieco ucichł, nie oznacza to jednak, że XJet spoczął na laurach. Podczas listopadowych targów formnext we Frankfurcie nad Menem zostanie pokazany XJet Carmel AM System, który według producenta ma wynieść druk 3D z metalu i ceramiki na zupełnie nowy poziom.

XJet zaprezentuje dwie maszyny – Carmel 1400 i Carmel 700, które są dedykowane firmom z sektora przemysłowego i medycznego. Metoda działania pozostaje taka sama, jak opisywaliśmy to poprzednio – nanocząsteczki metalu lub ceramiki są zatopione w kroplach żywicy, która jest natryskiwana selektywnie na stół roboczy urządzenia. Gdy głowica drukująca powraca do pozycji początkowej, świeża warstwa modelu jest nagrzewana, co powoduje, że żywica wyparowuje, a nanocząsteczki spajają się ze sobą, tworząc jednolitą strukturę.

 Chief business officer w XJet – Dror Danai, opisuje strategię rozwoju firmy jako trzy litery „D”:

  • (D)etail – ponieważ drukarki 3D XJet pozwalają na tworzenie modeli o wysokiej precyzji odwzorowania nawet najbardziej skomplikowanych geometrii, zarezerwowanej do tej pory dla systemów drukujących wyłącznie z żywic światłoutwardzalnych
  • (D)ispersion – czyli rozproszenie; materiał jest dostarczany w zamkniętych kartridżach i zanurzony w wodzie, co oznacza, że nie ma dyspersji materiału w powietrzu, czynią NanoParticle Jetting najbezpieczniejszą i najczystszą metodą druku 3D z metalu
  • (D)esign Freedom – jako że NPJ jest metodą pochodną do PolyJet i również wykorzystuje struktury podporowe drukowane z rozpuszczalnego materiału, można drukować praktycznie dowolne geometrie bez obaw o ewentualne problemy związane z ich usuwaniem, jak ma to miejsce w tradycyjnych metodach druku 3D ze sproszkowanego metalu.

Oprócz powyższego, XJet oficjalnie poinformuje o swoim pierwszym kliencie, którym jest wielka, europejska grupa przemysłowa. Stoisko XJet będzie można obejrzeć w hali 3.1, na stoisku nr E20.

Źródło: www.3dprintingbusiness.directory

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like