Za dwa tygodnie, 15 listopada 2016 r., we Frankfurcie nad Menem, rozpocznie się druga edycja targów formnext, które powoli stają się najważniejszą imprezą poświęconą technologiom przyrostowym w Europie. W przeciwieństwie do Additive Manufacturing Europe w Amsterdamie bądź TCT Show w Birmingham, formnext jest poświęcony przede wszystkim profesjonalnym systemom drukującym, z naciskiem na druk 3D z metalu czy sproszkowanych tworzyw sztucznych, próbując przejąć palmę pierwszeństwa od dotychczasowego lidera tego typu imprez w Europie - Euromoldu.

Na targach pojawią się zarówno najwięksi gracze na rynku druku 3D w postaci Stratasysa, 3D Systems, EOS'a, SLM Solutions czy Concept Laser, jak również firmy, które dopiero w ten segment zaczynają wkraczać, z HP i Ricoh na czele. Jedną z firm, która ma szansę wkrótce bardzo mocno wpłynąć na rynek i również zawita do Frankfurtu jest izraelski XJet - producent jedynych w swoim rodzaju drukarek 3D drukujących z płynnego metalu!

Technologia XJet o nazwie NanoParticle Jetting (NPJ) jest prawdziwie rewolucyjna. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod druku 3D z metalu, gdzie sproszkowany metal jest selektywnie spiekany wiązką lasera lub elektronów, XJet proponuje rozwiązanie zbliżone do technologii PolyJet / MJM, gdzie materiał jest natryskiwany na stół roboczy na podobnej zasadzie jak w drukarkach atramentowych do papieru i utwardzany światłem UV. W NPJ, metal w formie nanocząsteczek zatopionych w żywicy jest natryskiwany selektywnie przez głowicę drukującą i zgrzewany w temperaturze ok. 300°C.

Po raz pierwszy technologia ta została zaprezentowana publicznie w maju tego toku, podczas konferencji RAPID w Orlando na Florydzie. Za dwa tygodnie będzie mógł ją zobaczyć na własne oczy każdy, kto wybierze się do Frankfurtu. Być może przedstawiciele XJet zdradzą tam kiedy ich maszyny trafią na rynek oraz ile będą kosztowały?

Źródło: www.3dprint.com

Ekologiczne rozwiązania dla luksusowych wnętrz

COLORISED to dostawca ekskluzywnych produktów i rozwiązań dla wykończenia wnętrz. W ofercie znajdują się ekologiczne, naturalne oraz ręcznie wytwarzane produkty, które łączą zrównoważony rozwój z wysoką jakością. Wszystkie oferowane produkty są oparte o drewno, tkaniny oraz biotworzywa – biodegradowalne lub kompostowalne.

Poznaj nasze produkty: ECO Lampy, tkaniny napinane, luksusowe meble, ekskluzywne lustra oraz ręcznie produkowane drzwi i schody.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

1 Comment

  1. Bylem na euromoldzie w zeszlym tygodniu i moja recenzja jest taka tej imprezy :
    szkoda czasu ! jak w zeszlym rkoku dwa dni mi nie starczyly to w tym w trzy godziny wszystko obszedlem i pogadalem z kilkoma firmami .DObrze że to w Monachium było bo pozwiedzaliśmy 🙂 A na kolacje do Pragi skoczyliśmy . W zeszłym roku super było mnóstwo wystawców .A w tym roku rozpacz .
    Tak że ostatnia impreza to Formnext byłem w zeszłym roku i było naprawde profi np.Najwieksze maszyny Stratasysa Fortus 900 Objet connex ,Matsura Lumex ,Arburg i wiele wiele innych .
    Wszystko na wyciągniecie ręki .
    Do zobaczenia We Frankfurcie !!!

Comments are closed.

You may also like

More in News