XTC-3D – materiał do wygładzania wydruków

13

Największą bolączką wydruków w technologii FDM jest ich chropowata powierzchnia, naznaczona tzw. prążkami, powstałymi przez nanoszenie półpłynnego plastiku warstwa po warstwie. Nawet drukując obiekty z warstwą na poziomie 100 mikronów (lub mniej, o ile pozwala na to drukarka 3D), są one wciąż widoczne i dla określonych rodzajów modeli dyskwalifikują tą technologię. Co prawda ABS można z powodzeniem szlifować, ale zdarzają się takie obiekty, których oszlifować się po prostu nie da, lub jest to ekstremalnie kłopotliwe. Można co prawda potraktować taki wydruk acetonem (czy to przez pocieranie go zwilżoną w acetonie szmatką, czy wyeksponować go na opary rozgrzanego acetonu – co z kolei jest wielce niebezpieczne), ale utraci się wtedy ostrość wydruku nie wspominając o aspekcie zdrowotnym całej zabawy. Tymczasem amerykańska SMOOTH-ONR wypuściła na rynek specjalny materiał do wygładzania wydruków XTC-3D, który może skutecznie rozwiązać ten problem…?

XTC-3D to materiał służący do wygładzania i wykańczania powierzchni wydrukowanych modeli. Składa się z dwóch składników, które miesza się ze sobą w proporcjach opisanych w instrukcji użytkowania. Może być nakładany na ABS, PLA, a nawet Laywoo-D i inne pochodne PLA. Oprócz technologii FDM może być stosowany na wydrukach z żywic oraz wytwarzanych metodą SLS. Po nałożeniu na model, materiał wypełnia dokładnie wszystkie nierówności, tworząc smukłą i błyszczącą powierzchnię. Jest nakładany za pomocą pędzla, dzięki czemu mamy pełną kontrolę nad tym w jaki sposób i gdzie zostanie pokryty nim nasz model. Materiał sam się poziomuje na modelu i schnie w sposób równomierny, nie zostawiając śladów pędzla. Co ważne, może być potem szlifowany, gruntowany i malowany.

Materiał występuje w kilku wariantach – transparentnym, kolorowym lub metalicznym. W tym ostatnim przypadku model malujemy np. na kolor złota, następnie po wyschnięciu szlifujemy go i uzyskujemy idealnie metaliczny kolor i połysk.

Oficjalnym dystrybutorem materiału w Polsce jest firma evoxel. XTC-3DR w polskiej dystrybucji kosztuje 129,15 PLN brutto za opakowanie 181 g (6,4 oz). Produkt będzie dostępny w pierwsze połowie grudnia, opakowanie 181 g wystarcza na pokrycie jedną warstwą ponad 4000 cm2. Materiał występuje w jednym wariancie (przezroczysty) i ma możliwość barwienia w masie poprzez dodawanie pigmentów. Firma evoxel będzie obecna na targach 3D Show Printer & Scanner w Warszawie, gdzie będzie miała m.in. ten materiał.

Źródło: www.3dprintingindustry.com
Grafika: [1] [2]

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Business Development Manager. Posiada ponad 12-letnie doświadczenie w biznesie, zdobyte w branży IT, reklamowej i poligraficznej. Od stycznia 2013 roku związany z drukiem 3D.

 • Hmm, ciekawe czy nie jest to znany wszystkim, rozcieńczony „Sok ABS”.

  • Anna Głubik

   To zależy, co mieszamy. 🙂

   • Może na to wskazywać, że są dwa składniki i składnik B jest w mniejszej ilości dodawany niż A co wskazuje, że jest to utwardzacz.

 • Adrian Fałkowski

  Kurcze, naprawdę nieźle to wygląda i może być ciekawym rozwiązaniem.
  Ciekawe jak ze sprowadzeniem tego do Polski, chętnie bym wypróbował.

 • valoos

  35 zł to tanio za pomalowanie powierzchni 25cm x 10cm?

 • Skontaktowała się z nami firma evoxel, która zajmuje się w Polsce dystrybucją tego materiału. W artykule pojawił się akapit z informacją nt. ceny tego produktu w Polsce oraz deklarowanego zużycia. Równocześnie usunęliśmy informację o cenie 10$ w jakiej towar występuje w USA, ze względu na mylącą. Koniec końców i tak nie da się go sprowadzić do Polski w tej cenie (chyba, że w formie przemytu ;-))

  • Adrian Fałkowski

   Hoho, niezła cena. Zobaczymy na targach ile to warte 😉

   • 01Prototyp

    Rozumiem że będę miał możliwość zobaczenia jak i zakupienia tego materiału na najbliższych targach w Warszawie ? 🙂

    • Zobaczenia – chyba tak, zakupienia – raczej nie (kwestia atestów i ogólnej papierologii urządowej). Materiał ma być dostępny w przeciągu 2-3 tygodni.

  • ZicO

   Jedynym w Polsce dystrybutorem materiałów firmy Smooth On jest firma Kauposil, firma ta jako jedyna oferuje opisywany produkt. XTC-3D jest praktycznie połowę tańszy niż w opisywanym artykule, firma Evoxel bezprawnie użyła produktu, do którego nie ma żadnego prawa, podniosła cenę o połowę i chce zrobić biznes. Gratuluję firmie evoxel kierunku działania.

   • Z tego co wiem, firma evoxel nie zajmuje się już sprzedażą tego produktu. Niemniej jednak to ona przekazała nam ten materiał do testów, dlatego w artykule pojawiła się wzmianka na jej temat.

    • ZicO

     Ta firma nigdy nie była i nie będzie oficjalnym dystrybutorem.
     Na pewno działając w ten sposób.