Według ekspertów z Platformy Przemysłu Przyszłości ekspansja innowacyjnych technologii w biznesie zależy od przedsiębiorstw z sektora MŚP. Na rodzimym rynku takie firmy stanowią ponad 50% wszystkich podmiotów gospodarczych i to od ich aktywności zależy czy Polska będzie jak Korea i Finlandia na fali trzeciej rewolucji przemysłowej, które z kategorii peryferyjnych państw opartych na rolnictwie i eksploatacji zasobów naturalnych, stawały się technologicznymi liderami.

Badanie PARP “Monitoring innowacyjności polskich przedsiębiorstw” wskazuje, że postęp technologiczny jest jednym z najważniejszych czynników zewnętrznych mających pozytywny wpływ na rozwój biznesu i to właśnie o tym chcą rozmawiać przedsiębiorcy.

Na XVII Konferencji Solidexpert dla Przemysłu głównym motywem było właśnie przygotowanie do Produkcji 4.0. Po raz kolejny praktycy spotkali się, aby dyskutować o wdrażaniu innowacji takich jak koncepcja internetu rzeczy (IoT) czy big data oraz druk 3D w środowisku przemysłowym. Zyskujący na popularności model kastomizacji produkcji wymusza bowiem konieczność szybkiego działania i adaptowania się do zmieniających trendów i wymagań rynku. Jednocześnie większość przedsiębiorców chce oszczędzać i w wydajny sposób korzystać z parku maszynowego. Druk 3D idealnie wpisuje się w te oczekiwania oferując sposób wytwarzania dokładnie tego czego klient sobie życzy, bez dotychczasowych ograniczeń związanych ze sposobem produkowania i bez strat.

HP3D.pl jako przedstawiciel druku 3D

Wśród nielicznych (najprawdopodobniej ze względu na przeważającą tematykę dla projektantów), przedstawicieli technologii addytywnych na Konferencji Solidexpert było HP3D.pl, które jako dystrybutor technologii HP Multi Jet Fusion 3D, prezentowało zarówno urządzenie jak i wydruki (również kolorowe), które są obecnie osiągalne na rynku w jakości porównywanej z CNC, właśnie w autorskiej technologii kalifornijskiego giganta.

Materiał zdjęciowy ze stoiska HP3D.pl

Zainteresowanie drukarką przemysłową z serii Jet Fusion 580 3D wśród uczestników konferencji było ogromne, co nie dziwi z uwagi na fakt, że oprócz Warsztatów 3D organizowanych przez HP3D.pl była to jedna z nielicznych okazji do oceny tej bardzo młodej i jednocześnie przełomowej technologii od HP opartej na druku 3D z tworzyw sztucznych.

Modele wydrukowane przez HP Jet Fusion 580 oraz stoisko z prezentowanym urządzeniem.

Design i przygotowanie produkcji

W ramach konferencji zobaczyć można było wiele ciekawych prezentacji, case studies i wystąpień. Inżynierowie produkcji najbardziej docenili wykład Mateusza Góry – Ceo Atmatu, który przedstawiał rozwiązania Solidworks w technologiach druku 3D jako efektywne wsparcie produkcji i biznesu.

Projektowanie z wykorzystaniem oprogramowania CAD w produkcji addytywnej ma bowiem kluczowe znaczenie w optymalizacji i samym wytwarzaniu, eliminując znaczną część czynności, które należy uwzględnić planując tradycyjną produkcję z wykorzystaniem np. CNC lub formowania wtryskowego.

HP3D.pl na co dzień współpracując z SolidExpertem przy wdrożeniach produkcji addytywnej, szczególnie poleca najnowsze oprogramowanie SolidWorks 2020, które w dużym stopniu przyczynia się do optymalizacji projektów pod technologie przyrostowe. Druk 3D to już bowiem nie tylko szybkie prototypowanie pozwalające na skrócenie czasu cyklu opracowywania produktu i obniżenie tym samym kosztów uzyskania np. form do wtrysku, ale wytwarzanie gotowych produktów w krótkich seriach (o niższym wolumenie).

Na żywo

Zainteresowanie drukiem 3D wśród przedsiębiorców z roku na rok wzrasta między innymi dzięki wydarzeniom takim jak wspomniana wyżej konferencja SolidExpert oraz inicjatywy producentów oraz ich dystrybutorów – HP3D.pl, którzy przybliżają korzyści i przewagi wytwarzania przyrostowego nad tradycyjnym. Jak twierdzi HP3D.pl, powołując się na badania Fujitsu – pozytywne wyniki w okresie do 3 lat od wdrożenia notuje 97 proc. przedsiębiorstw inwestujących w rozwiązania z zakresu Przemysłu 4.0.

Wszystkim zainteresowanym nowoczesnymi technologiami, którym nie udało się być na XVII Konferencji SolidExpert i zapoznać na żywo z technologią HP MJF, dystrybutor oferował transmisję live oraz materiał filmowy zmontowany po zakończeniu wydarzenia, który obejrzeć można poniżej.

Przemysł 4.0 rewolucjonizuje gospodarkę w większości segmentów, a brak wdrożenia innowacyjnych linii technologicznych może skutkować dla wielu firm wypadnięciem z rynku, dlatego zarówno organizator konferencji – Solidexpert jak i jej partnerzy z HP3D.pl wkładają tyle wysiłku w popularyzację wiedzy o innowacyjnych technologiach, opartych na automatycznych i inteligentnych systemach gwarantujących rozwój w biznesie.

Patrycja Blechinger
Patrycja Blechinger – redaktor, entuzjastka nowych technologii, szczególnie SI i inteligentnych urządzeń, o których najbardziej lubi pisać. Z wykształcenia kulturoznawca, zainteresowana nowymi formami sztuki w ponowoczesnej rzeczywistości.

    Brak możliwości dodawania komenarzy

    Może cię również zainteresować

    Więcej w HP3D