Microsoft od pewnego czasu bardzo aktywnie wkracza w branżę druku 3D. W maju tego roku ogłosił stworzenie konsorcjum kilkunastu firm, w skład którego weszły m.in. HP, Autodesk, Materialise, 3D Systems czy Stratasys, pracującego nad nowym formatem pliku do druku 3D – 3MF. Format ten jest już dostępny z poziomu Microsoftowej aplikacji 3D Builder App, która jest częścią nowego Windowsa 10. Pierwszą firmą, która skorzysta z tego rozwiązania jest tajwański XYZprinting – producent ultra tanich drukarek 3D z serii da Vinci oraz Nobel.

Drukarki 3D XYZprinting są od tej pory połączone natywnie z Windowsem 10, tzn. będą drukować obiekty 3D wysłane bezpośrednio z 3D Builder App, bez konieczności dodatkowego “przepuszczania” ich przez oprogramowanie drukarki 3D. Aplikacja Microsoftu od razu potnie model na warstwy o zadanej wysokości, wygeneruje podpory i prześle gotowy Gcode do urządzenia. Formaty plików jakie obsługuje to oczywiście STL, jak również PLY i wspomniane 3MF.

Współpraca pomiędzy XYZprinting a Microsoftem to kolejny duży sukces Tajwańczyków, którzy bez dwóch zdań należą już do absolutnej czołówki producentów niskobudżetowych drukarek 3D na świecie. Wg firmy badawczej CONTEXT znajdują się oni w TOP 5 firm notujących najwyższy poziom sprzedaży. Co ważne, ten wynik zawdzięczają nie tylko wysokiej pozycji w Azji, lecz również w USA i w Europie. Jak widać polityka niskiej ceny – przy tak dużej skali sprzedaży, zaczyna przynosić efekty. Liczmy na to, iż w parze z tym pójdzie również jakość samych urządzeń.

XYZprinting i Microsoft 01

Warto również pamiętać, że XYZprinting nawiązało niedawno na terenie Chin współpracę dystrybucyjną z jedną z marek należących do giganta branży komputerowej – Lenovo. Biorąc to pod uwagę, współpraca z Microsoftem wydaje się być jak najbardziej oczywista i naturalna.

Źródło: www.3dprintingindustry.com
Grafika: [1] [2]

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Brak możliwości dodawania komenarzy

Może cię również zainteresować

Więcej w News