Druk 3D w modzie zaczyna powoli być pewnego rodzaju standardem. Choć w dalszym ciągu wielce niszowy, sięga po niego coraz więcej projektantów na całym świecie i praktycznie nie ma miesiąca, żeby gdzieś na jakimś pokazie mody nie pojawiły się kreacje wykonane w tej technologii. W większości przypadków są to prawdziwe arcydzieła – nawet jeśli niezbyt funkcjonalne i wygodne, a prym wiodą tu przede wszystkim prace słynnej prekursorki druku 3D w modzie – Iris van Herpen. W gruncie rzeczy, do tej pory spotkałem się tylko z jedną nieciekawą kreacją, wykonaną na MakerBot Replicatorze 2. Jednakże to, co zamierzam dziś opisać jest naprawdę paskudne… Przerost formy nad treścią, bezguście i kompletny brak smaku: oto suknie, w których każda kobieta wygląda naprawdę źle.

Suknie zostały zaprezentowane podczas Międzynarodowego Fashion Week w Qingdao w Chinach. Ich autorem jest chińska firma Unique Technology, która stworzyła specjalną drukarkę 3D do drukowania ubrań w technologii FDM i obszarze roboczym na poziomie 60 x 60 x 80 cm. Prace nad urządzeniem trwały aż pół roku a ich efektem jest możliwość druku 3D z delikatnych w dotyku i elastycznych filamentów jak również sztywnych i twardych plastików.

druk 3d w modzie 02

Jeśli chodzi o same kreacje, to trudno się na ich temat coś więcej wypowiadać – zdjęcia modelek mówią same za siebie. Niestety w pogoni za innowacyjnością za temat zaczynają się brać osoby, które choć może i utalentowane, nie potrafią wykorzystać potencjału drzemiącego w technologii druku 3D. Tworzą rzeczy mało inspirujące, wtórne i po prostu brzydkie. Czy też jak w przypadku poniższej kreacji – wręcz oszpecające przyodzianą w nią modelkę.

druk 3d w modzie 03

Podsumowując, można spodziewać się, iż wkrótce staniemy się świadkiem większej ilości takich prezentacji, aż do momentu gdy druk 3D się wszystkim znudzi i trafi on na powrót w ręce prawdziwych artystów.

druk 3d w modzie 04

Źródło: www.3ders.org
Grafika: [1] [2] [3] [4]

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

1 Komentarz

  1. 1 zdjęcie: góra nawet ok, natomiat spódniczka to pierwotnie był chyba projekt wazonika 😉
    2 zdjęcie: nie jestem ani na tak, ani na nie – jednak mam się wrażenie, że to takie troche zbyt sztywne

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować

Więcej w Projekty 3D