Verashape – producent drukarke 3D marki VSHAPER, od wielu lat współpracuje z przedsiębiorstwami produkcyjnymi wspierając ich w procesie szybkiego prototypowania i produkcji małoseryjnej. Firma korzysta przy tym ze wsparcia Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Tak szeroki wachlarz prowadzonych projektów wymaga zaangażowania doświadczonych specjalistów i wsparcia profesjonalnych narzędzi.

W Verashape postawiono na wirtualne środowisko pracy z projektami przy wsparciu rozwiązań SOLIDWORKS. Rozwiązania te wspierają konstruktorów na każdym etapie przygotowania projektu 3D, pozwala ujednolicić sposób przygotowywania dokumentacji, a wirtualny model stanowi bazę dla wszystkich innych procesów związanych z produkcją drukarek 3D.

Największą korzyścią wykorzystywania środowiska SOLIDWORKS w procesie tworzenia drukarek 3D VSHAPER, jest możliwość szybkiego wprowadzania zmian w projektach. Zespół R&D firmy Verashape pracuje nad wieloma aspektami jednocześnie. Firma dysponuje gotową linią produktów, którą cały czas rozwija.

Dzięki rozwiązaniom SOLIDWORKS w jednym środowisku jesteśmy w stanie projektować nasze produkty, opracowywać projekty oprzyrządowania produkcyjnego i współpracować z podwykonawcami, dla których nasze formaty plików są łatwe w dalszej obróbce” – mówi Marek Kantowski, Design Manager w Verashape.

Drukarka 3D podczas pracy poddawana jest wielu obciążeniom mechanicznym i cieplnym, które należy uwzględnić już na etapie projektowania. Elementy urządzenia pracujące w wysokich temperaturach, odpowiedzialne za odprowadzanie ciepła czy też przenoszenie obciążeń mają wpływ na jakość wydruku. Aby była ona jak najwyższa, już na etapie projektowania komponentów, firma prowadzi analizy wytrzymałościowe, zmęczeniowe, termiczne, czy też analizy przepływu powietrza. Wszystko po to, aby zapewnić pożądany rozkład temperatury w przestrzeni roboczej, przy optymalnym wykorzystaniu materiałów.

Prowadząc analizy wytrzymałościowe wiemy jak możemy odciążyć naszą drukarkę w celu obniżenia jej masy oraz identyfikujemy węzły, które musimy przeprojektować w celu zwiększenia wytrzymałości. Prowadząc projekty w oparciu o rozwiązania SOLIDWORKS, każde rozwiązanie możemy sprawdzić w wirtualnym środowisku zanim trafi ono na stanowisko badawcze. Redukuje to ilość prototypów i pozwala nam dynamicznie projektować nowe rozwiązania” – mówi Wiktor Krupiński, Material Engineer w Verashape.

Pracując w środowisku projektowym SOLIDWORKS, konstruktorzy Verashape używają natywnych modeli CAD do prowadzenia analiz. Każda zmiana geometrii 3D automatycznie aktualizowana jest w SOLIDWORKS Simulation i SOLIDWORKS Flow Simulation, co redukuje o 90% czas potrzebny na przygotowanie kolejnej analizy.

Verashape stawia na technologie pozwalające oszczędzać czas i pieniądze. W tym celu firma zdecydowała się zredukować ilość standardowej dokumentacji 2D, zastępując ją interaktywną dokumentacją 3D. Dzięki SOLIDWORKS PDM, konstruktorzy udostępniają dokumentację projektową działowi produkcji w postaci natywnych plików 2D i 3D, a do komunikacji z podwykonawcami używają interaktywnej dokumentacji 3D w formacie PDF, która generowana jest bezpośrednio z modelu 3D. Pracując w taki sposób wszyscy korzystają ze źródłowych informacji wyświetlanych na monitorach, eliminując wszystkie możliwe pomyłki związane z nieaktualną dokumentacją papierową.

Różnorodność formatów plików, mnogość wersji, obszerne pliki wyników analiz, to ogromna ilość danych, stanowiąca „know how” firmy Verashape, które wymaga szczególnej ochrony. SOLIDWORKS PDM Professional pozwala zabezpieczać wiedzę i dane. W PDM firma Verashape przechowuje wszystkie dane związane z projektami drukarek 3D, począwszy od modeli 3D, poprzez listy materiałowe, katalogi producentów, kończąc na instrukcjach obsługi. Każdy użytkownik SOLIDWORKS ma zapewniony stały dostęp do bazy projektów, według przydzielonych uprawnień. Przechowywanie danych w jednym systemie pozwala kontrolować projekty na wielu płaszczyznach, a dane mogą być wykorzystywane wielokrotnie w różnych kontekstach. SOLIDWORKS PDM pozwala odciążyć pracowników Verashape od wielu codziennych, powtarzalnych czynności, które wykonuje za nich system.

Wszystkie moduły elektroniki drukarki 3D, takie jak: interpolator ruchu, sterowniki silników, moduły mocy oraz wiązki, projektowane są jako integralna część projektu 3D. Wiązki elektryczne dzięki narzędziom Routingu, projektowane są jako element składowy modelu 3D w SOLIDWORKS. Przebieg przewodów generowany jest w modelu 3D na podstawie punktów przyłączeniowych i ścieżek, które spinane są w funkcyjne wiązki.

Bezpośrednio z modelu można odczytać długości przewodów, ich oznaczenia, a także schemat połączeń w poszczególnych wiązkach. Wykorzystanie SOLIDWORKS PCB w procesie projektowania modułów elektroniki pozwoliło na wygodną integrację projektu obwodów elektroniki z całym projektem przestrzennym drukarki. Dzięki wygodnym funkcjom prowadzenia ścieżek, znanych z oprogramowania Altium Designer, proces projektowania obwodów w SOLIDWORKS PCB przebiega bardzo sprawnie.

Rozwiązania SOLIDWORKS wspierają firmę również na etapie przygotowywania prezentacji produktów. Już pierwsze pomysły poddawane są procesowi wizualizacji i stanowią punkt wyjścia dla dalej rozwijanych koncepcji. SOLIDWORKS Visualize, pozwala na przygotowanie realistycznej grafiki na podstawie modelu źródłowego 3D. Zestawienie SOLIDWORKS Visualize z SOLIDWORKS Composer, pozwoliło uwolnić zespół projektowy od zadań związanych z przygotowywaniem wizualizacji do instrukcji i innych materiałów reklamowych usprawniając tym samym komunikację z Działem Marketingu.

Źródło: www.cadworks.pl

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować