Cosyflex to pierwsza na świecie kompletna technologia druku 3D materiałów tekstylnych. Może służyć do wydrukowania wielu różnorodnych materiałów w różnych kombinacjach wzorów graficznych, wytłoczeń lub otworów wytwarzanych bezpośrednio w surowym materiale. W ciągu sekund można uzyskać produkt, który jest nie tylko oparty na unikatowym projekcie, ale także pełen zintegrowanej elektroniki.

Linia produkcyjna Tamicare jest w stanie produkować duże ilości materiału w szybkim tempie. Tamar Giloh, prezes i założyciel Tamicare stwierdza: „Zamiast tworzyć pojedyncze produkty, technologia Cosyflex umożliwia wysokonakładową produkcję na stosunkowo niewielkiej przestrzeni i przy kosztach dużo niższych niż w tradycyjnym modelu odzieżowym.”

Najbardziej interesująco przedstawia się jednak kwestia różnorodności elementów, z których składać się może Cosyflex. Technologia ta umożliwia integrację różnych materiałów w procesie produkcyjnym. Dowolność kolorystyczna, naturalne lub sztuczne włókna – to wszystko jest na wyciągnięcie ręki, a ogranicza nas tylko własna wyobraźnia.

Tamicare już od pewnego czasu sprawdza także możliwość zastosowania grafenu w swoim systemie produkcyjnym. Jeśli materiał ten ostatecznie sprawdzi się w tej technologii, inteligentne ubrania będą miały duże szanse stać się dla wszystkich codzienną, „oczywistą oczywistością”. Niemniej jednak już teraz materiał Cosyflex może zostać wyposażony w zintegrowane obwody, sensory itp. Wystarczy tylko wprowadzić je do projektu, a znajdą się one bezpośrednio w wytworzonym materiale. Żadnego późniejszego doszywania czy wszywania. Wszystko w podstawowym materiale od samego początku.

Mało tego, w przeciwieństwie do tradycyjnych producentów tekstyliów, Tamicare zapewnia wyjątkową wydajność w zakresie zużycia surowców i liczby poszczególnych etapów produkcji. Czyni to technologię Cosyflex nieporównywalnie bardziej przyjazną dla środowiska i opłacalną. Ehud Giloh, prezes ds. technologicznych Tamicare opisuje to następująco: „Produkcja butów sportowych czasami wymaga ponad stu odrębnych działań w procesie produkcji. Cosyflex redukuje tę liczbę do trzech.”

Tamicare pracuje nad swoją technologią już od wielu lat. Uzyskali patent na swoją technologię już w roku 2005 i od tego czasu pracowali nad praktyczną aplikacją produkcyjną. Dopiero niedawno, całą dekadę później, linia produkcyjna Cosyflex doczekała się realizacji. Jeden system może wytworzyć trzy miliony przedmiotów rocznie, nie wytwarzając prawie żadnych odpadów.

Poniższe wideo prezentuje wyrób Cosyflex maltretowany przez prezentera na wszystkie strony. Prawdopodobnie w takim wdzianku nie ma problemu niespodziewanych kilogramów np. po tłustym czwartku. Jednak dopóki nie spróbujemy go na sobie, nie przekonamy się czy nadaje się to w ogóle do noszenia.

Źródła: TamiCare, Innovation Textiles

Bartosz Kuczyński
Tłumacz, wykładowca i wydawca gier dydaktycznych w firmie Luderis. Zwęszył potencjał drukarek 3D w 2012 roku i od tego czasu wytrwale kibicuje tej technologii.

    Comments are closed.

    You may also like