Technologia drukowania budynków jest doskonale znana. Co jakiś czas możemy usłyszeć o kolejnych budowlach, które powstały przy użyciu tej niesamowitej technologii. Niestety ma również swoje minusy, jest dość wolna i kosztowna i przez dłuższy czas nie wyprze tradycyjnych metod tworzenia budowli. Ale dzięki zastosowaniu nowej metody francuskich naukowców, drukowanie domów może stać się jeszcze szybsze i tańsze. Co pozwoli na jej wykorzystanie jej m.in. w likwidowaniu skutków różnego rodzaju klęsk żywiołowych.

Na uniwersytecie w Nantes opracowaną nową technologia drukowania budynków. Pozwala ona na tworzenie różnego rodzaju budynków w dość krótkich czasie. Przykładowo budynek o powierzchni 3m²  zostanie wydrukowany w czasie 30 minut. Pozwala to na jeszcze szersze zastosowanie technologii druku 3D wszędzie tam gdzie czas odgrywa dużą rolę.

Francuscy naukowcy są zdania iż nowa technologia znajdzie zastosowanie w tworzeniu „tymczasowych” schronień dla osób, które straciły swoje domy. Taki dom byłby wykorzystywany dopóki nie powstałby „właściwy” budynek. Budynek stworzony przy użyciu nowej technologii jest od razu gotowy do jego użycia. Jest uszczelniony i ocieplony.

Druk 3D już dziś pomaga wielu ludziom. Wszystko wskazuje na to, że do tej grupy dołączą osoby poszkodowane przez powódź lub trzęsienie ziemi, które pozbawiło ich dachu na głową. Dzięki nowej technologii drukowania budynków będą mogli wrócić do normalności jeszcze szybciej.

Źródło: www.3dprintingindustry.com

Łukasz Czuba
Miłośnik druku 3D. Elektronik-amator, szkoleniowiec i konstruktor. Członek lubelskiego FabLabu i Makerspace. Miłośnik literatury s-f, gier strategicznych, kotów oraz herbaty.

    2 Comments

    1. Sprytne. Można jeszcze od zewnątrz obrzucić betonem i jest gotowy odporny na warunki pogodowe, ciepły i tani schron.

    2. Jest to wydruk z dwuskładnikowej piany poliuretanowej. Wyroby ze spienionego poliuretanu muszą byc zabezpieczone przed promieniami UV. Po kilku miesiącach bez zabezpieczenia piana degraduje się mechanicznie – zaczyna sie kruszyć i zmienia kolor. Jest to materiał bardziej ociepleniowy a nie konstrukcyjny. Ma miejsce bytu jako druga głowica do druku betonem. Czyli drukujemy konstrukcję ścian z betonu i drugą głowica drukujemy ocieplenie. Budowanie tymczasowych domków to jest produkownie trudnoutylizowanych odpadów. Można zatem potraktować tę nowinkę jako badania nad drukiem ociepleń a nie gotowych wyrobów. Może troche przesadziłem z poliuretanu buduje się domki dla pszczół 🙂 Czyli może małe domki pokryte powłoka chroniąca przed UV 🙂
      Poliuretan nie jest również tani…
      Wykonanie takich awaryjnych domów to nie druk tylko jeżeli już z poliuretanu to formy na konkretny domek i czas wylewania i rozformowania to 15 minut…

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D