Wszyscy, którzy na bieżąco śledzą nasz fanpage na FB, mogli wczoraj zobaczyć pewien wielce nietypowy gadżet jaki dostaliśmy z firmy 3D Magic, prowadzącej również warsztat Carbon Workshop. Wspomniany gadżet to zCARBONka – portfel wykonany z elelemntów kompozytowych z włókna węglowego, połączony z elastyczną, personalizowaną opaską wydrukowaną z NinjaFlex na drukarce 3D. Służy do przechowywania kart płatniczych, jak również dowodu osobistego, prawa jazdy czy karty miejskie (np. do metra). Jego kluczową cechą jest to, że zapewnia ochronę RFID – tzn. zapewnia ochronę kart z systemem PayPass przed kradzieżą danych w miejscach publicznych. Projekt ubiega się o dofinansowanie na portalu crowdfundingowym – OdpalProjekt.pl. Dziś w nocy upływa termin zbierania funduszy, ale wiadomo już, że zakończy się on powodzeniem – aktualnie jego twórcy mają na koncie zebranych blisko 9000 PLN, na wnioskowanych 7000 PLN.

Projekt został stworzony przez czwórkę inżynierów z Politechniki Warszawskiej i Łódzkiej – Krzysztofa Tabiszewskiego (CEO), Łukasza Roguskiego (design), Kubę Meusiaka (carbon) i Michała Kuciapskiego (druk 3D). zCARBONka składa się z trzech elementów: dwóch płytek wykonanych z włókna węglowego, pokrytych wewnątrz flockiem, zapewniającym łatwe insertowanie kart oraz uniemożliwiającym ich rysowanie oraz elastycznej opaski spajającej płytki w całość, wydrukowanej na drukarce 3D z NinjaFlex. Opaski są personalizowane i występują w dwóch kolorach – czerwonym i żółtym. Całość jest zapakowana w eleganckie pudełko.

Włókno węglowe to bardzo wytrzymały materiał stosowany m.in. w lotnictwie i branży samochodowej. Jest trzykrotnie wytrzymalszy od stali i o 30% lżejszy od aluminium. Do wycinania kształtów portfela wykorzystywane są maszyny CNC, natomiast opaski drukowane są na drukarkach 3D Monkeyfab PRIME. Paradoksalnie to wydruk opaski stanowił największe wyzwanie w tym projekcie, ponieważ jest to bardzo trudny materiał w druku 3D, a kształt opaski dodatkowo komplikuje całą operację. Niemniej jednak po kilku tygodniach prac, zespołowi udało się zoptymalizować cały proces tak, aby przebiegał on bez najmniejszych zakłóceń.

Najważniejszą cechą portfela jest ochrona RFID zawartych w nim kart płatniczych. Włókno węglowe blokuje fale systemu PayPass i aby zabezpieczyć kartę przed kradzieżą danych, wystarczy umieścić ją w portfelu znaczkiem PayPass do dołu. Równocześnie przepuszcza fale radiowe stosowane w kartach miejskich, dzięki czemu nie trzeba wyjmować karty przed wejściem do metra.

Każdy kto chciałby wesprzeć projekt i stać się posiadaczem zCARBONki może jeszcze uczynić to w dniu dzisiejszym na OdpalProjekt.pl.

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

4 Comments

  1. całkiem zgrabne to cacko

  2. http://goo.gl/ysDmj4
    Dosyć droga ta opaska.

    1. Jak na prawdziwy carbon i druk 3d z ninja flex to cena nie jest zbyt wygórowana. W stanach takie gadżety chodzą po ponad $100, np to kosztuje $189: http://purisme.com/

  3. I pasuje do felg w Lamborghini!

Comments are closed.

You may also like

More in Projekty 3D