Site icon Centrum Druku 3D | usługi druku 3D, drukarki 3D, wiedza i informacja

Zesty Nimble – ultralekki ekstruder bezpośredni

Każdy rodzaj ekstrudera, czy to Bowden czy bezpośredni, ma swoje wady i zalety, a co za tym idzie swoich zwolenników i przeciwników. Kluczowym czynnikiem, decydującym czy dany typ sprawdzi się z określoną konstrukcją drukarki 3D jest przede wszystkim jego masa, która powinna być możliwie jak najmniejsza. Firma Zesty Technology stworzyła właśnie jeden z najmniejszych oraz najlżejszych ekstruderów bezpośrednich dostępnych na rynku, oferując go jednocześnie w swojej kampanii na Kickstarterze.

Główną zaletą ektrudera typu Bowden jest fakt odciążenia osi, po których przemieszcza się głowica. Ma to szczególne znaczenie w drukarkach 3D o konstrukcji Delta, gdzie każdy gram mniej na ramieniu drukującym ma znaczenie. Poza tym dzięki temu możemy stosować większe prędkości druku. Największym minusem jest brak możliwości korzystania z filamentów elastycznych oraz mogące się pojawić problemy z prawidłową retrakcją.

Z kolei ekstrudery bezpośrednie są w stanie poradzić sobie z większą ilością rodzajów filamentów, mają mniejsze problemy z retrakcją, ale za to, ze względu na ciężki silnik krokowy i zjawisko bezwładności nie zawsze są w stanie drukować tak szybko jak w przypadku ekstrudera typu Bowden.

Zesty Nimble to wytłaczarka, która łączy najlepsze cechy wspomnianych powyżej konstrukcji. Przede wszystkim jest ultralekka, waży zaledwie 33 gramy i jest ekstruderem bezpośrednim z wszystkimi korzyściami, jakie się z tym wiążą. Niska masa jest efektem braku silnika krokowego, zamocowanego bezpośrednio przy ekstruderze. Możemy go umieścić w dowolnej części drukarki 3D, a jego moc przekazywana jest za pomocą specjalnego przewodu napędowego.

Dzięki swojej konstrukcji, Zesty Nimble umożliwia bardzo łatwy dostęp do wlotu do głowicy, przez co wymiana filamentu nie stanowi już żadnego wyzwania. Dodatkowo w łatwy sposób możemy odwrócić go do góry „nogami” i szybko poprzestawiać kilka jego elementów. Otrzymamy wtedy odbicie lustrzane, które umożliwia bliskie ułożenie obok siebie dwóch jednostek, które możemy wykorzystać w drukarkach dwugłowicowych.

Twórcy zadbali ponoć o adaptery do najpopularniejszych konstrukcji drukarek 3D, które w późniejszym czasie mają pojawiać się na ich koncie Thingiverse. W razie potrzeby i jeśli taki będzie odzew wśród klientów, to kolekcja ta będzie zwiększana również o przejściówki do mniej popularnych konstrukcji.

Zalety Zesty Nimble:

Kampania potrwa jeszcze dwadzieścia cztery dni. Udało się już zebrać ponad 13 000 euro z zakładanych 38 000 euro. W chwili obecnej najtańszą opcją zakupu ekstrudera jest wyłożenie 77 euro.

Źródło: www.kickstarter.com

Exit mobile version