W trakcie rozmów z przedstawicielami rodzimej branży druku 3D jakie odbyłem na przełomie grudnia i stycznia, wielu moich rozmówców akcentowało, że nadchodzący rok, będzie rokiem wielkich zmian. Cóż, nie pomylili się… Choć minęły zaledwie dwa miesiące, na rynku doszło już do kilku dość istotnych wydarzeń. O głośnym przejęciu e-Prototypów przez Materialise pisałem w oddzielnym artykule. Oprócz tego, U-Design Krzysztofa Dymianiuka przekształca się w nowy podmiot gospodarczy, Bartek Barłowski zakończył współpracę z Omni3D, Andrzej Pawlikowski pożegnał się z Materialination, a Szymon Kostrzewa (aka BlazakoV) dołączył do Gadgets3D, czyli teamu Zortraxa.

#1 e-Prototypy

Choć ogólnopolskie media skupiły całą swoją uwagę wyłącznie na Zortraxie i jego dealu z DELL`em na 5000 szt. drukarek 3D, dla osób z branży dużo ważniejszym wydarzeniem była fuzja belgijskiego giganta usługowego druku 3D – Materialise, z wrocławskimi e-Prototypami. Informacja ta przeszła praktycznie bez echa w mainstreamowych mediach w dużej mierze dlatego, że mało kto w ogóle wie czym jest Materialise i jak wielką rolę odgrywa na światowej scenie druku 3D…

Źródło: www.e-prototypy.pl

Źródło: www.e-prototypy.pl

Niezależnie od tego, jest to olbrzymi sukces wrocławian jak i rodzimej branży w ogóle, gdyż fakt iż tak duża firma inwestuje w polską firmę i wchodzi na nasz rynek jest bardzo symptomatyczny.

#2 U-Design

W miniony weekend na forum MójRepRap.pl pojawiła się dość lakoniczna wypowiedź Krzyśka Dymianiuka o zakończeniu przez niego działalności:

MRR 01

Ponadto strona główna firmy została opatrzona równie niewiele mówiącą informacją:

MRR

Wszyscy zadawali sobie to samo pytanie: co się stało??? Czyżby jeden z pionierów społeczności RepRap w Polsce i właściciel (najprawdopodobnie) pierwszej firmy zajmująca się produkcją i sprzedażą drukarek 3D w kraju zakończył swoją karierę w branży? Nic bardziej mylnego! U-Design jest w trakcie przekształcania się w nowy podmiot gospodarczy, który otrzyma mocne wsparcie kapitałowe, jak również technologiczne i produkcyjne.

Centrum Druku 3D_13

Krzysiek Dymianiuk i Paweł Ślusarczyk

Choć na razie nie mogę zdradzić większej ilości szczegółów, mogę zapewnić, iż firma Krzysztofa – a wraz z nią oferowane przez niego produkty, wejdą na zupełnie inny poziom jakości i sprzedaży. U-Design ostatecznie wychodzi z tzw. “garażu” stając się częścią dużego przedsiębiorstwa produkcyjnego. To jeszcze nie ten poziom co e-Prototypy i Materialise, jednakże mogę śmiało powiedzieć, iż nowa odsłona firmy, która lada moment ujrzy światło dzienne z powodzeniem może zająć drugie miejsce za Zortraxem na liście największych producentów drukarek 3D w Polsce.

#3 Bartek Barłowski odchodzi z Omni3D

Bartek Barłowski – współzałożyciel i jedna z najbardziej znanych osób w branży nie jest już częścią firmy, którą współtworzył. Choć nadal pozostaje jej współwłaścicielem (wspólnie z Konradem Sierzputowskim i spółką LMS), nie zasiada już ani w jej zarządzie, ani nie posiada jakiejkolwiek decyzyjności. Nie spotkamy go również w siedzibie samej firmy. Podobnie jak w przypadku U-Design nie mogę niestety w tej chwili napisać nic więcej, niemniej jednak jest to pewna i potwierdzona w dwóch niezależnych źródłach informacja.

Fot. Omni3D

Bre Pettis i Bartek Barłowski
Fot. Omni3D

Cóż można powiedzieć… szkoda.

#4 Andrzej Pawlikowski odchodzi z Materialination

Duet Materialination nie jest już duetem. Andrzej Pawlikowski – czyli bardziej techniczna część popularnego start-upu z Krakowa, postanowił powrócić do tego co lubi robić najbardziej, czyli video i designu. Być może nie każdy to wie, ale Andrzej jest autorem niesamowitych replik wykonywanych między innymi z wykorzystaniem technologii druku 3D. Mam nadzieję, iż będzie nam dane kiedyś zaprezentować materiał prezentujący jego kunszt i dokonania w tej materii – to co widzieliśmy “prywatnie” zrobiło na nas olbrzymie wrażenie…

Co do samego Materialination to ostał się tam póki co sam Michał Frączek oraz… czteroosobowy zarząd firmy.

#5 BlazakoV dołącza do Gadgets3D / Zortraxa

Szymon Kostrzewa – czyli BlazakoV, to jeden z najbardziej znanych i aktywnych przedstawicieli społeczności RepRap w Polsce. Choć prowadzi własną firmę Freedim, w której od pewnego czasu zajmuje się dystrybucją amerykańskiej drukarki 3D drukującej z żywicy – B9 Creator, dołączył niedawno do olsztyńskiego teamu Zortraxa. Jak zostałem zapewniony, fakt iż powrócił do technologii FDM nie oznacza bynajmniej, że porzucił swój wcześniejszy projekt. Drukarki 3D B9 Creator są w dalszym ciągu oferowane w sprzedaży, podobnie sprawa ma się z serwisem i obsługą techniczną.

Centrum Druku 3D_21

Bartek Barłowski i Szymon Kostrzewa

Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć Szymonowi powodzenia, a Zortraxowi pogratulować nawiązania współpracy z tak cenionym specjalistą!

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

8 Komentarze

 1. #2 – No to skończyło się “składanie Harleyów” i zaczęła produkcja “Suzuki”.

  1. Może warto choć poczekać na produkty zanim się da osąd?

   1. Czekamy, czekamy. Oby na zapowiedziach i marketingowych tekstach się nie skończyło jak do tej pory 🙂

   2. Jaki osąd? Gdzie osąd? Relax, man.
    Ty chyba nie lubisz Suzuki. :))

    1. No i tu trafiłeś – zdecydowanie wolę Harley-a mimo iż Suzuki to bardzo dobre maszyny – Harley jest oryginalny, Suzuki dla mnie to ścigacz jak inne ścigacze i niczym się nie wyróżnia 🙂

   3. Krzysiek, polakowi nie dogodzisz choćby nie wiem co 😉
    Olej komentarze – rób swoje 😉

 2. BlazakoV gratsy!

 3. Jestem pewien, że to dopiero początek zmian 🙂 Trzymam kciuki!

Brak możliwości dodawania komenarzy

Może cię również zainteresować

Więcej w News