Holandia to wciąż jeden z najważniejszych ośrodków niskobudżetowego druku 3D w Europie. To stamtąd pochodzą tacy producenci drukarek 3D jak Ultimaker, Felix, Leapfrog czy Builder, to tam powstały Shapeways, 3DHubs, czy Printr. Holandia to także ojczyzna jednego z najpopularniejszych, a z pewnością najbardziej innowacyjnych producentów filamentów – colorFabb. Począwszy od wysokiej jakości, zróżnicowanych pod względem koloru filamentów PLA, poprzez kanoniczny, „drewniany” woodFill i rodzinę pierwszych „metalowych” filamentów (bronzeFill, copperFill i brassFill), skończywszy na inżynieryjnym XT czy kopoliestrowym nGen – portfolio colorFabb należy do jednego z najbogatszych na rynku. Firma niedawno zmieniła swoją siedzibę i dziś pochwaliła się tym, prezentując bogatą galerię zdjęć z jej wnętrza…

colorFabb powstał w 2013 r. jako niezależna marka produktowa, należąca do Helian Polymers – firmy specjalizującej się w produkcji tworzyw sztucznych, założonej dwa lata wcześniej przez Ruuda Rouleaux. Jesienią 2015 r. Rouleaux uznał, że stworzona przez niego marka stała się na tyle silna, że można ją z powodzeniem przekształcić w niezależną firmą – colorFabb BV.

Nowa siedziba firmy jest zlokalizowana w małej, holenderskiej miejscowości Belfeld, usytuowanej blisko granicy z Niemcami i Belgią. Jest podzielona na kilka departamentów – badań i rozwoju, gdzie są opracowywane nowe produkty, produkcji, kontroli jakości, gdzie filamenty są m.in. testowane na różnych modelach drukarek 3D, obsługi klienta, logistyki oraz obsługi klienta.

Tuż po wejściu do wnętrza firmy, natrafimy na rower wydrukowany w technologii FDM z materiału XT-CF20.

Filamenty są testowane na ponad 30 drukarkach, w dwóch niezależnych laboratoriach. Z jednej strony są na nich sprawdzane poszczególne filamenty, a z drugiej przygotowywane wydruki reklamowe wykorzystywane w promocji firmy.

Dział logistyczny – colorFabb dystrybuuje swoje filamenty do ponad 70 krajów. Firmę obsługuje DHL.

Oficjalnym dystrybutorem filamentów colorFabb na Polskę jest firma get3D.

Źródło: materiały prasowe

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

1 Comment

  1. Fajny artykuł. Może jakiś polski producent też się pochwali?

Comments are closed.

You may also like