PRUSA Research to jedna z największych i najdynamiczniej rozwijających się firm produkujących drukarki 3D na świecie. Czeski producent świętował niedawno wysyłkę 130-tysięcznego urządzenia, mimo że zaledwie cztery miesiące temu z równą dumą ogłaszał przekroczenie bariery 100.000 sprzedanych sztuk. Popularny Youtuber – Joel Telling, znany jako 3D Printing Nerd, odwiedził niedawno fabrykę PRUSY w Pradze gdzie twórca firmy – Josef Průša, oprowadził go prezentując m.in. legendarną, największą na świecie farmę drukarek 3D.

Farma liczy obecnie 500 szt. urządzeń, które drukują części do kolejnych drukarek 3D przez 24 godziny – 7 dni w tygodniu. Průša poinformował także, że kolejnych 400 szt. jest rozsianych po całej fabryce, gdzie za ich pomocą są prowadzone prace R&D, testy oraz wykonywane są narzędzia niezbędne do produkcji i montażu urządzeń. Urządzenia są zarządzane przez autorski system informatyczny, który w jakiejś formie zostanie wkrótce upubliczniony dla wszystkich użytkowników. Průša chwali się, że każda drukarka 3D tworząca w farmie jest całkowicie kontrolowana przez system informując pracowników o skończonej pracy jak również o ewentualnych problemach, gdy takowe się pojawią.

Ten monitoring jest motywem przewodnim całego filmu, ponieważ przy takiej skali produkcji jaką osiągnął Průša, niezbędna jest niezawodna i sprawna kontrola. I tak np. przy produkcji filamentów, każda rolka jest sprawdzana i indywidualnie oznaczana; każda paczka z kompletem części do drukarki 3D jest oznaczana naklejką z informacjami na temat pracownika, który ją kompletował bądź składał. Ten system pozwala producentowi zidentyfikować każdy problem i szybko i sprawnie go rozwiązać.

O ile na temat produkcji amatorskich drukarek 3D powiedziano i napisano już wiele, bardzo ciekawie prezentuje się fragment filmu, w którym przedstawiona jest produkcja fotopolimerowych SLA-1, które powoli zaczynają trafiać do rąk pierwszych klientów. Ostatnią częścią jest prezentacja otwartego dla wszystkich hackerspace’u, gdzie można skorzystać z drukarek 3D oraz szeregu innych maszyn – frezarek CNC, water-jetów, czy grawerek laserowych.

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Comments are closed.

You may also like