Dla Zortraxa tegoroczna jesień upływa pod znakiem dużych i niespodziewanych premier. Ponad miesiąc temu firma zaprezentowała odświeżoną wersję jednego ze swoich flagowców – Zortraxa M300 Plus oraz zupełnie nowe urządzenie w postaci Inkspire – pierwszą w historii firmy drukarkę 3D drukująca z żywic światłoutwardzalnych, opartą o technologię UV LCD. To jednak nie koniec… Dzisiaj Zortrax podzielił się informacją o wzbogacenie ekosystemu swoich rozwiązań o nowe urządzenie, które ma wypłynąć na  poprawę jakości i precyzji wydruków 3D – Apoller, czyli maszyna do wygładzania powierzchni wydruków 3D.

Apoller to urządzenie desktopowe wygładzające modele 3D za pomocą oparów, działając w oparciu o opracowaną przez Zortrax technologię Smart Vapor Smoothing (SVS). Jest ona kompatybilna z różnymi rozpuszczalnikami, zarówno z acetonem jak i butanonem. Skutecznie usuwa warstwy widoczne po wydruku w technologii FDM / FFF, pozwalając na uzyskanie efektów porównywalnych z wykończeniem produkcyjnych elementów z form wtryskowych. W zależności od użytego filamentu elementy poddawane post-processingowi mogą zyskać matowe lub błyszczące wykończenie.

Urządzenie jest wyposażone w intuicyjny, dotykowy panel. Jest tanie w eksploatacji – 300 ml rozpuszczalnika to objętość wystarczająca do wygładzenia wielu wydruków jednocześnie. Oznacza to, że tygodniowa produkcja z czterech drukarek 3D typu FDM może być automatycznie wygładzona w ciągu zaledwie jednej doby.

Cały proces jest bezpieczny dla użytkownika – zastosowany system próżniowy zapewnia szczelność, bezpieczeństwo pracy, jak również wyższą jakość wygładzenia. Jeżeli w trakcie pracy urządzenia nagle dojdzie do przerwy w dostawie energii, komora pozostanie zamknięta, aż do chwili gdy zasilanie zostanie na powrót włączone. Po zakończonym procesie Zortrax Apoller automatycznie usunie rozpuszczalnik z komory wygładzania – za sprawą zastosowanego układu skraplającego możliwe jest odzyskanie części odparowanego rozpuszczalnika.

Dane techniczne:

 • technologia: SVS
 • obszar roboczy: 300 x 250 x 250mm
 • pracuje z acetonem i butanonem
 • intuicyjny dotykowy intrefejs
 • łączność Wi-Fi i Ethernet
 • wygładza materiały  Z-ULTRAT, Z-ULTRAT Plus, Z-ABS, Z-ASA Pro i Z-HIPS
 • wygładza materiały innych producentów ABS, ASA i HIPS
 • zaawansowany system rozprowadzania oparów
 • maksymalna temperatura pracy 90° C
 • minimalna temperatura pracy -20° C
 • minimalne ciśnienie 0,4 bary
 • spełnia standardy unijnej dyrektywy ATEX, przez co proces jest w pełni zautomatyzowany i bezpieczny

Apollera, także wszystkie urządzenia Zortraxu, które weszły na rynek w 2018 roku (takie jak M200 Plus, M300 Plus, Inkspire czy Zortrax HEPA Cover) będzie można zobaczyć na stanowisku Zortrax podczas nadchodzącej wielkimi krokami międzynarodowej wystawy przemysłowej formnext we Frankfurcie nad Menem (13-16 listopada 2018 roku).

Stanowisko firmy będzie znajdować się w hali 3.1 pod numerem 3.1-A81.

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

  Comments are closed.

  You may also like