Czy praca z drukarkami 3D może być szkodliwa dla ludzkiego organizmu? Pytanie, które często pada w kontekście różnorakich rozmów o technologiach przyrostowych ma jednoznacznej odpowiedzi. Stopień szkodliwości pracy z drukarką 3D, uzależniony od szeregu czynników już nie raz stawał się obiektem badań.

Blisko rok temu o wynikach badań nad toksycznością materiałów termoplastycznych pisała Klaudia i chociaż w kontekście popularnych tworzyw sztucznych pojawiały się groźnie brzmiące chemiczne nazwy, to artykuł kończyła konkluzja, że nie ma się czego bać. Jednocześnie rozwiązaniem godnym rozważenia były dodatkowe środki ostrożności – takie jak instalacja w swoim urządzeniu filtru HEPA.

Zortrax wychodząc naprzeciw potrzebom użytkowników rozwiązań oferowanych przez firmę przedstawił Zortrax HEPA Cover, urządzenie filtrujące dedykowane dwóm flagowym drukarkom 3D – Zortrax M200 i M200 Plus. Pokrywa wyposażona została w filtr HEPA dzięki czemu pozwala na wychwytywanie ponad 99% szkodliwych substancji emitowanych przez podgrzane materiały termoplastyczne.  Filtr świetnie radzi sobie z cząstkami substancji o dużym spektrum wielkości (od kilku do kilkuset nanometrów), emitowanymi podczas pracy drukarki 3D.

Jednak nie jest to jej jedyna funkcjonalność –  narzędzie pozwala na utrzymanie stałej temperatury wewnątrz komory roboczej, co jest szczególnie istotne w przypadku pracy z materiałami opartymi na ABS. Dodatkowo, elektryczny wentylator umieszczony wewnątrz konstrukcji zapewnia optymalne warunki pracy, zapobiegając zarówno przegrzewaniu jak i nadmiernemu wyziębianiu.

Zaimplementowany jednocześnie filtr węglowy pozwala na zniwelowanie nieprzyjemnego zapachu towarzyszącemu  często procesom druku 3D.

 

Koszt urządzenia to 669,00 PLN (bez podatku VAT). Już niebawem Zortrax HEPA Cover będzie można  zakupić w oficjalnym sklepie Zortrax – wszystkich niecierpliwych, którzy zdecydują się podać swojego maila producent powiadomi o dostępności urządzenia.

Źródło: zortrax.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like