Przedwczoraj Zortrax ogłosił wyniki finansowe za 2021 r., które były dość… typowe jak na ostatnie lata działalności spółki. Dziś jednak powraca z bez porównania bardziej entuzjastycznymi informacjami. Przychody olsztyńskiego producenta za I kwartał 2022 r. wyniosły 17,6 mln zł i były o blisko +48% wyższe niż w IV kwartale 2021 r. i o +86% wyższe niż łączne przychody Zortrax i Corelens (przed połączeniem podmiotów) w I kwartale 2021 roku. Mimo wysokich, niegotówkowych kosztów amortyzacji wartości firmy w kwocie 1,3 mln zł, w I kwartale 2022 r. Zortrax zanotował zysk netto w wysokości 0,3 mln zł.

Znormalizowana EBITDA w I kwartale 2022 r. wyniosła 2,7 mln zł, wobec 0,7 mln zł w IV kwartale 2021 r, co stanowi wzrost o blisko +298%. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, kiedy to znormalizowana EBITDA wyniosła 1,1 mln zł, wzrost wyniósł +148%.

Wzrost przychodów i zyskowności jest rezultatem dalszych działań firmy w sektorze edukacyjnym. W IV kwartale 2021 r. Zortrax rozpoczął dostarczanie dla Skriware drukarek 3D dostosowanych do potrzeb rynku szkolengo. Urządzenia Zortrax stanowią element autorskiego ekosystemu Skriware wdrażanego w szkołach zarówno w kraju (m.in. w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości), jak i za granicą.

Równocześnie firma rozwija się w obszarze aplikacji kosmicznych. Na 2022 rok zaplanowana jest misja kosmiczna WISA Woodsat, podczas której w warunkach przestrzeni kosmicznej przetestowane zostaną wydruki przygotowane ze specjalnych polimerów mających właściwości półprzewodnikowe. Jednym z nich jest Z-PEEK – wysokotemperaturowy materiał od Zortrax. Filament przeszedł restrykcyjne testy w certyfikowanym laboratorium Europejskiej Agencji Kosmicznej, a 17 marca 2022 r. ESA wydała oficjalny raport potwierdzający jego zgodność z normą dotyczącą odgazowania polimerów do zastosowań kosmicznych.

Źródło: materiały prasowe

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like