Zortrax ogłosił premierę nowej wersji swojej fotopolimerowej drukarki 3D – Zortrax Inkspire 2, która stanowi istotny upgrade w stosunku do pierwszej wersji urządzenia z 2017 roku. Posiada dużo większy obszar roboczy i szereg zautomatyzowanych funkcji jak np. czujnik zużycia żywicy czy zamknięty obieg powietrza. Oprócz tego, olsztyński producent zaprezentował dwa autorskie urządzenia do post-processingu – stację czyszczącą wydruki 3D Zortrax Cleaning Station i stację do doświetlania wydruków 3D światłem UV Zortrax Curing Station. Nowa drukarka 3D została przystosowana do pracy z wysokiej klasy żywicami inżynieryjnymi produkowanymi przez Henkel/Loctite i BASF Forward AM. W połączeniu z autorskim oprogramowaniem Z-SUITE i Zortrax inCloud, czyli systemem zarządzania drukiem 3D w chmurze, czyni to Inkspire 2 bardzo interesującą pozycją na rynku żywicznych drukarek 3D.

Nowy system Zortrax do druku 3D i post-processingu wprowadza innowacyjne rozwiązania, które zaspokajają potrzeby profesjonalnych użytkowników tej technologii. Dotychczas druk 3D z żywicy często kojarzony był z produkcją prototypów ze względu na stosunkowo niską wytrzymałość modeli, podczas gdy docelowe części były zwykle drukowane z odpornych materiałów w technologii FDM. Teraz, dzięki wytrzymałym inżynieryjnym żywicom, będącym funkcjonalnymi odpowiednikami najbardziej wytrzymałych filamentów, można z powodzeniem drukować zarówno prototypy, jak i końcowe modele, korzystając wyłącznie z żywic światłoutwardzalnych.

Zortrax Inkspire 2 posiada obszar roboczy na poziomie 192 x 120 x 280 mm. Autorska matryca świetlna, opracowana w całości przez Zortrax, zapewnia równomierny rozkład światła UV na całej platformie roboczej, dzięki czemu użytkownicy uzyskują taką samą jakość wydruków, niezależnie od tego, czy modele umieszczone są na środku, czy na brzegach platformy.

W procesie tworzenia nowej drukarki 3D, aktywnie uczestniczyli czołowi producenci żywic światłoutwardzalnych z BASF i Henkel, którzy testowali ją już na etapie prototypu. Parametry druku 3D dla każdej wspieranej żywicy zostały poddane szczegółowej walidacji, aby potwierdzić, że właściwości mechaniczne i termiczne uzyskiwane w elementach drukowanych w 3D na Inkspire 2 odpowiadają tymi deklarowanymi przez producenta. Co więcej, dzięki zaimplementowanej w maszynie matrycy świetlnej o dużej mocy, użytkownicy mogą nawet drukować w 3D z niektórych żywic dedykowanych technologii DLP.

Inkspire 2 jest kompatybilny z następującymi liniami żywic: elastomerowe (elastyczne i giętkie), wytrzymałe (Tough), o zwiększonej sztywności (Rigid), wysokotemperaturowe, odlewnicze oraz podstawowe – budulcowe (BASIC).

W nowej drukarce 3D zautomatyzowano większość procesów – czujnik poziomu żywicy mierzy ilość potrzebną do wydrukowania w 3D danego modelu – jeśli w zbiorniku jest za mało żywicy, drukarka 3D informuje o tym użytkownika. Inkspire 2 posiada również zamknięty obieg powietrza – filtry HEPA, zainstalowane w drukarce 3D, pochłaniają cząsteczki chemiczne podczas drukowania, redukując nieprzyjemny zapach. Opary powstające podczas druku 3D nie wydostają się z maszyny przez szczeliny, lecz są filtrowane przez zaawansowany system filtrujący.

Wraz z drukarką 3D, użytkownicy mogą zakupić także zautomatyzowany ekosystem do post-processingu. Przy pomocy Zortrax Cleaning Station możliwe jest usunięcie nadmiaru żywicy z powierzchni oraz wszelkich szczelin modelu, natomiast Zortrax Curing Station zapewnia niezbędne dodatkowe utwardzanie światłem UV po zakończeniu druku 3D z żywicy i czyszczeniu modeli. Dodatkowe utwardzanie UV jest niezbędne dla większości żywic, aby osiągnąć ich docelowe właściwości mechaniczne.

Zortrax Cleaning Station może płukać stosunkowo duże modele, drukowane na niemal każdej żywicznej drukarce 3D dostępnej na rynku. Dzięki specjalnemu systemowi filtracji, IPA może być bezpiecznie użyta ponownie do kolejnych sesji czyszczenia. Komora utwardzania klasy przemysłowej w Zortrax Curing Station zapewnia równomierną ekspozycję na promieniowanie UV, wzmocnioną przez obrotowy stół i gwarantuje, że modele są wolne od wszelkich słabych punktów spowodowanych niewystarczającą ekspozycją na promieniowanie UV.

Zortrax Cleaning Station i Zortrax Curing Station, podobnie jak Inkspire 2, zostały zwalidowane przez światowych producentów żywic. BASF Forward AM i Henkel/Loctite poddały testowe wydruki 3D post-processingowi, a następnie przetestowały je w celu potwierdzenia, że są zgodne ze wszystkimi właściwościami deklarowanymi dla zastosowanej żywicy. Ponadto oba urządzenia mogą pracować niezależnie od drukarki 3D w różnych technologiach, takich jak UV LCD, DLP i SLA.

Drukarka 3D Zortrax Inkspire 2 kosztuje 20.787,00 PLN brutto (16.900,00 PLN netto), Zortrax Cleaning Station kosztuje 18.327,00 PLN brutto (14.900,00 PLN netto), a Zortrax Curing Station kosztuje 20.787,00 PLN brutto (16.900,00 PLN netto).

Źródło: materiały prasowe Zortrax

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like