Wczoraj i dziś publikowaliśmy informacje na temat wyników finansowych dwóch największych spółek z branży druku 3D na świecie – 3D Systems i Stratasys. Jutro swoje wyniki ma opublikować największa firma usługowa świata – Materialise. Natomiast przed chwilą, otrzymaliśmy oficjalne wyniki finansowe lidera polskiej branży druku 3D – Zortraxa. Czy i Olsztynian dopadła rynkowa stagnacja…?

Nic z tych rzeczy! Spółka zwiększyła zyski w pierwszym kwartale 2016 r. o ponad 120% w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Zortrax wypracował wynik na poziomie 13,84 mln PLN przychodów w porównaniu do 6,9 mln PLN w pierwszym kwartale 2015 roku. Ponadto, spółka osiągnęła 4,21 mln PLN zysku netto, w porównaniu do 1,9 mln PLN przed rokiem. Dla porównania, w całym ubiegłym roku Zortrax wypracował przychody na poziomie 37,6 mln zł i zysk netto w wysokości 8 mln zł. W Spółce blisko 90% przychodów pochodzi z rynków zagranicznych.

Zortrax podkreśla, coraz lepsze wyniki finansowe związane są ze wzrostem sprzedaży własnych filamentów. Wolumen zbytu w I kwartale tego roku osiągnął poziom bliski połowie liczby sztuk z całego 2015 roku. Jeśli chodzi o sprzedaż drukarek 3D, to w I kwartale wzrosła ona o prawie 80% w porównaniu rok do roku i o blisko 20% k/k.

Zortrax przychody 2016

W listopadzie zeszłego roku, prezes spółki – Rafał Tomasiak, zapowiadał osiągnięcie w 2015 całkowitego zysku na poziomie 10 mln PLN, a w 2016 r. aż 25 mln PLN. Do osiągnięcia pierwszego wyniku spółce zabrakło 2 mln PLN. W tej chwili osiągnęła 16,84% targetu na rok bieżący. Biorąc pod uwagę, że I kwartał jest zwykle stosunkowo słaby, to osiągnięcie, dające firmie nadzieję na spełnienie zeszłorocznych zapowiedzi. Warto podkreślić, że aktualny wynik firma zawdzięcza wyłącznie sprzedaży swojego flagowego produktu – drukarki 3D M200. Gdy na rynek trafi w końcu długo oczekiwany Zortrax Inventure, wynik ten może jeszcze bardziej się poprawić.

Zortrax zysk 2016

Źródło: materiały prasowe

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

3 Komentarze

  1. A przedsprzedaż inventure się nie wlicza do zysków?

    1. Przedsprzedaż odbywała się głównie w grudniu 2015. Zapewne jakieś Inventure zostało sprzedane również w 2016, ale w obliczu problemów z ich terminowym dostarczeniem, większość zdecydowała się na to co jest od ręki. Tym bardziej, że M200 to sprawdzony sprzęt, a Inventure to wciąż tylko legenda o doskonałości…

    2. Nie. To jest zysk wypracowany WYŁĄCZNIE z M200. Przedsprzedaż z Inventure może być zaliczona do przychodów i zysków dopiero wtedy, gdy towar wyjdzie z magazynu do klienta, czyli zyski z Invenutre zobaczymy dopiero w II kwartale. Tak więc ten rewelacyjny wynik jest osiągnięty tylko na M200. Przyznam, że nie wierzyłem w prognozę 25mln zysku netto na ten rok, bardziej spodziewałem się 16-18mln, ale po tak rewelacyjnym wyniku szanse na 25mln zysku (i kurs docelowy na ten rok w okolicach 150zł za akcję) znacząco wzrosły, zwłaszcza, że z każdym kwartałem będzie rosnąć najbardziej zyskowny segment Zortraxa, czyli sprzedaż filamentów… 🙂

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować

Więcej w News