3D Hubs – największa na świecie platforma internetowa pośrednicząca w usługach druku 3D, słynie ze swoich raportów dot. popularności drukarek 3D oraz wszystkich pokrewnych z tym rzeczy wśród swoich użytkowników. Serwis posiada ponad 120 tysięcy zarejestrowanych użytkowników ze 150 krajów świata (w tym z tak egzotycznych jak na druk 3D, jak Afganistan, Albania czy Haiti). Najnowszy raport został opracowany na podstawie 2279 recenzji i opinii zebranych wśród potwierdzonych użytkowników. Dla nas najciekawszą informacją z tego raportu, jest sukcesywnie rosnąca pozycja olsztyńskiego Zortraxa. Firma po raz pierwszy przebiła się do TOP 20 najczęściej używanych drukarek 3D, kolejny raz znalazła się również w absolutnej czołówce najwyżej ocenianych urządzeń.

Opisując wyniki raportów 3D Hubs każdorazowo zwracam uwagę na dwie bardzo ważne rzeczy: po pierwsze, dotyczą one tylko i wyłącznie dość specyficznego grona użytkowników – mianowicie tylko i wyłącznie tych, którzy zdecydowali się zarejestrować w serwisie 3D Hubs. Wyniki tych raportów nie odzwierciedlają zatem rzeczywistej sytuacji rynkowej, a jedynie pewnego obszaru. Z drugiej jednak strony, tego typu raportów jest na świecie tak niewiele, że nawet tak dość wybiórcze i w naturalny sposób ograniczone źródło danych jest lepsze niż jego brak. Koniec końców daje bowiem pewien pogląd na sytuację – i do pewnego stopnia z pewnością ją odzwierciedla.

Jeśli chodzi o czołówkę najpopularniejszych niskobudżetowych drukarek 3D wśród użytkowników 3D Hubs, to pozostaje ona praktycznie bez zmian. Najwięcej użytkowników mają MakerBot Replicator 2 i 2X, Ultimaker 1 i 2, Prusa i3 oraz pozostałe konstrukcje drukarek 3D sklasyfikowane jako RepRapy. Na ósme miejsce awansowała drukarka 3D daVinci 1.0, oczko niżej znajduje się najbardziej znana niskobudżetowa drukarka 3D drukująca z żywicy światłoutwardzalnej – The Form 1, natomiast Zortrax M200 po raz pierwszy został sklasyfikowany na tej liście i to od razu na trzynastej pozycji (poprzednio był sklasyfikowany w kategorii INNY).

3D Hubs - drukarki 3D

Zortrax ponownie zajął drugie miejsce w kategorii najwyżej ocenianych drukarek 3D, będąc wyprzedzonym jedynie przez The Form 1, drukujące jednak w zupełnie innej, dokładniejszej technologii. Tym samym jest najwyżej ocenianą niskobudżetową drukarką 3D drukującą w technologii FDM. Jeśli chodzi o listę najwyżej ocenianych drukarek 3D o charakterze profesjonalnym / przemysłowym jest ona zdominowana przez produkty Stratasysa i 3D Systems. Użytkownicy 3D Hubs najbardziej cenią sobie pracę na Objet Eden 260 i ProJet 3500 HDMax.

3D Hubs - jakość

Wśród producentów prym wiodą urządzenia sklasyfikowane jako RepRapy, MakerBot i Ultimaker. Każdy z producentów (poza rzecz jasna RepRapami) posiada kilka urządzeń na liście najpopularniejszych (Replicator 1, 2, 2X, 5th, MakerBota oraz Ultimaker 1 i 2 Ultimakera).

3D Hubs - producenci

Jeśli chodzi o popularność rodzajów drukowanych modeli, najczęściej są to modele i prototypy jak również wydruki kwalifikujące się jako sztuka bądź moda.

3D Hubs - modele

Bez zmian przedstawia się kwestia najpopularniejszych kolorów filamentów – są to czarny, biały, niebieski, zielony i czerwony.

3D Hubs - kolory

Źródło: www.3dhubs.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

5 Comments

  1. Nie ma mocnych na Replicatora?

  2. Paweł, odnieś się do tego cytatu:

    „Najwięcej użytkowników mają MakerBot Replicator 2 i 2X, Ultimaker 1 i 2, Prusa i3 oraz pozostałe konstrukcje drukarek 3D sklasyfikowane jako RepRapy. ”

    Przecież Prusa i3 to RepRap jak ją stworzono. Dlaczego Prusa i3 nie jest klasyfikowana jako RepRap?

    1. Trudno mi się do tego odnieść, ponieważ to 3D Hubs klasyfikuje drukarki 3D na swojej platformie, a nie ja. Moim zdaniem powód może być całkiem prozaiczny – rejestrując się w 3D Hubs ma się do wyboru X urządzeń – Prusa i3 występuje tam jako niezależna kategoria – podobnie jak RepRap, do której również formalnie należy.

      Część użytkowników wybiera RepRap, część Prusa i3 – 3D Hubs wyciąga te dane i je prezentuje w formie raportów i wykresów, a ja je prezentuję je dalej na łamach serwisu z krótkim, autorskim komentarzem.

    2. Gate to też reprap i nikt go tak nie podpisuje

      1. A dlaczego RepRap? Gate nie posiada części drukowanych, nie jest zbudowany z prętów gwintowanych, nie jest konstrukcją jednorazową. To konstrukcja seryjna, z aluminiowymi, prefabrykowanymi częściami. Do tego posiada autorską elektronikę. Nie bazuje na projekcie OpenSource – został zaprojektowany od podstaw. To już nie RepRap.

Comments are closed.

You may also like

More in News