Olsztyńska firma Zortrax – producent czołowych niskobudżetowych drukarek 3D Zortrax M200,  zaprojektował i wyprodukował jedyne w swoim rodzaju urządzenie ułatwiające lekarzom operacyjne usuwanie żylaków kończyn dolnych metodą endowaskularną. Obudowa i wiele elementów aparatu zostały wydrukowane na drukarce 3D firmy. Urządzenie znacznie ułatwia lekarzom operacyjne usuwanie żylaków i pomogło już przeprowadzić kilkanaście operacji w klinice MEDIQ w Legionowie pod Warszawą.

Usuwanie niewydolnych żył kończyn dolnych metodą endowaskularną to nowoczesny zabieg, który w odróżnieniu od metod tradycyjnych pozostawia pacjentów bez blizn, a także pozwala na zastosowanie bardzo krótkiego okresu rekonwalescencji. Pacjenci pozbawieni są siniaków czy kojarzących się z usuwaniem żylaków kłopotów z chodzeniem. Zabieg polega na wprowadzeniu do niewydolnych żył lasera światłowodowego, który zamyka naczynia od środka.

Choć metoda ta ma wiele zalet, wymaga od lekarza dużej zręczności i opanowania. W leczeniu żył laserem, niezbędne jest zachowanie równomiernego ruchu światłowodu, a dotychczas zabieg ten wykonywany był ręcznie. Zbyt wolne lub szybkie wyciąganie przewodu z żyły może spowodować przebarwienia skóry, podrażnienie tkanki podskórnej a nawet oparzenia. Lekarz musi dostosować ruch światłowodu do mocy lasera – zwykle prędkość takiego ruchu wynosi ok. 1 mm na sek., a więc wyciąganie ok. 60 cm. światłowodu z żył trwa ok. 10 min, w trakcie których lekarz prowadzący zabieg musi zachować pełną koncentrację.

Zortrax 02

Wyciągarka Zortraxa będzie pierwszym tego rodzaju urządzeniem na rynku. Aparat zaprojektował i stworzył inżynier firmy – Robert Klaczyński we współpracy z dr. Marcinem Feligą z kliniki MEDIQ w podwarszawskim Legionowie. Zarówno obudowa wyciągarki jak i wiele jej elementów zostało wydrukowanych w 3D na drukarkach Zortrax M200. Zastosowanie tej metody pozwoliło Robertowi na zaprojektowanie i przetestowanie prototypu, a w końcu również wydrukowaniu wielu elementów końcowego aparatu. Urządzenie zostało zaprojektowane tak, aby nie uszkadzało światłowodu w procesie wyciągania go z żyły, zapewniało pewny i stabilny ruch o stałej prędkości a także dawało się łatwo sterylizować. Firma Zortrax złożyła wnioski patentowe zarówno na rynek polski jak i międzynarodowy.

Zortrax - Marcin Feliga 01

Urządzenie zostało już przetestowane w trakcie kilkunastu operacji w klinice MEDIQ w podwarszawskim Legionowie. W swojej praktyce stosuje je dr n. med. Marcin Feliga, jeden z najbardziej znanych polskich specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w leczeniu schorzeń związanych z niewydolnością żył.

Zortrax - Marcin Feliga

Czynnik ludzki jest zawodny, mechanizm dobrego, prawidłowego zamknięcia żyły polega na tym, żeby zastosować odpowiednią moc lasera na odpowiednią długość żyły. Jesteśmy zmęczeni, wykonujemy wiele operacji, co może doprowadzić do tego, że będziemy cofać światłowód zbyt wolno lub zbyt szybko” – mówi dr Feliga – „wyciągarka, działająca na podobnej zasadzie jak wyciąg narciarski, zawsze, w tym samym czasie i z taką samą siłą wycofuje światłowód z żyły, powodując w stu procentach jej prawidłowe zamknięcie. Urządzenie diametralnie zmieniło nasze operacje, mamy niemal stuprocentową skuteczność prawidłowych zamknięć żył, podczas gdy światowe statystyki wahają się od osiemdziesięciu do osiemdziesięciu pięciu procent”.

Zortrax - Marcin Feliga 02

Znane są liczne zastosowania technologii druku 3D w medycynie, od drukowania protez kończyn przez przygotowywanie trójwymiarowych modeli narządów wewnętrznych przed zoperowaniem pacjenta. Zwykle jednak wymaga to zastosowania bardzo drogich technologii. Wyciągarka do usuwania żylaków powstała przy pomocy niskobudżetowego Zortraxa M200, którego cena wynosi zaledwie 6900 PLN netto.

Zortrax realizuje szereg ciekawych projektów, które spotykają się z uznaniem mediów, jednakże w tym przypadku firmie udało się stworzyć urządzenie, które ma szansę naprawdę stać się użyteczne w obszarze medycznym. Co ciekawe, twórca urządzenia – Robert Klaczyński, ma na swoim koncie już kilka ciekawych projektów, które były opisywane na łamach naszego serwisu. Jednakże o ile jego wcześniejsze realizacje miały wyłącznie charakter amatorski, tym razem stworzył on urządzenie, które może być wykorzystywane w komercyjny sposób, przez profesjonalistów.

Źródło: materiały prasowe

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

1 Comment

  1. Bardzo inspirujące!

Comments are closed.

You may also like

More in Projekty 3D