Od samego początku swojej działalności, Zortrax miał ambicję stać się jednym z najważniejszych producentów niskobudżetowych drukarek 3D na świecie. Od ponad dwóch lat sukcesywnie stara się osiągnąć swój cel, wprowadzając cały czas kolejne udoskonalenia do swojej drukarki 3D i jej środowiska pracy, jak również realizując szereg głośnych projektów, jak chociażby niedawno zaprezentowane urządzenie do operowania żył i usuwanie żylaków kończyn dolnych metodą endowaskularną. Tym razem firma postanowiła iść jeszcze krok dalej i ogłosiła uruchomienie własnej biblioteki modeli 3D. Tym samym zamierza pójść w ślady MakerBota i Ultimakera posiadających własne platformy tego typu – Thingiverse i Youmagine.

Biblioteka o nazwie Z-Suite Library, jest zintegrowana z oprogramowaniem Zortraxa, które w dniu dzisiejszym doczekało się najnowszej aktualizacji do wersji 1.2.0. To kolejna aktualizacja wypuszczona przez firmę w tym miesiącu – od 7 września do pobrania jest również najnowsza wersja firmware`u w wersji 0.0.7. Obydwie aplikacje można pobrać pod tym adresem (wymagane jest podanie numeru seryjnego drukarki 3D).

Biblioteka będzie pozwalała na przeszukiwanie jej zasobów, jak również upload własnych plików. Z jednej strony będzie pełnić taką samą funkcję jak wspomniane Thingiverse i Youmagine, a z drugiej będzie katalogiem modeli 3D poszczególnych użytkowników, którzy będą mogli trzymać je w chmurze, mając do nich dostęp z każdego miejsca. Oprócz tego, 3D Model Library pozwala na dodawanie komentarzy do plików, dodawania do ulubionych oraz edytowania. Tym samym firma wprowadza element społecznościowy.

Aby zachęcić do korzystania z biblioteki, Zortrax wprowadził na start dwie zachęty. Pierwsza to udostępniony za darmo model robotycznego ramienia, gotowy do pobrania, wydrukowania i złożenia, a drugi… to konkurs gdzie do wygrania jest drukarka 3D Zortrax M200. Aby wziąć udział w konkursie, należy zaprojektować własny, unikalny model, przesłać go do biblioteki i otagować hastagiem #Contest2015. Jury złożone z inżynierów Zortraxa wybierze zwycięski projekt.

Tyle z nowości. My ze swojej strony nie omieszkamy przetestować zarówno najnowszej wersji oprogramowania Zortraxa jak i dołączonej do niego biblioteki modeli 3D i podzielić się naszymi wrażeniami. Będzie jak zwykle uczciwie i szczerze… 🙂

Źródło: www.zortrax.com
Grafika: [1]

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

2 Comments

  1. Sukces thingiverse zawdziędza temu, że każdy może z niego korzystać. Tutaj sam chętnie wziąłbym nawet udział w konkursie, ale żeby wygrać Zortraxa muszę mieć… Zortraxa.

    1. Jeden Zortrax jest dobry, ale nie ukrywam, iż lepiej jak są dwa 🙂

Comments are closed.

You may also like

More in News