Desktopowe Drukarki 3DZORTRAX

Zortrax wypuszcza nowy firmware w wersji 2.0 z możliwością obsługi szklanych stołów oraz wznawiania wydruku

Kilka dni temu informowaliśmy, że podczas zbliżających się wielkimi krokami, wrześniowych targów TCT Show w Birmingham, w Wielkiej Brytanii, Zortrax zaprezentuje linię drukarek 3D nowej generacji, skierowanych do przemysłu. Zanim jednak to się wydarzy, olsztyński producent przygotował wyjątkową rzecz dla użytkowników drukarek 3D z serii M200 Plus i M300 Plus. Dzięki najnowszej aktualizacji firmware do wersji 2.0, urządzenia otrzymują kilka niezwykle przydatnych funkcjonalności…

Pierwsza rzecz to zmiana interfejsu graficznego, który został ujednolicony z interfejsami dwugłowicowego M300 Dual oraz fotopolimerowego Inkspire. Obsługa urządzenia stała się dzięki temu jeszcze prostsza i bardziej przejrzysta, w dużej mierze dzięki wprowadzenia trzech dużych przycisków na ekranie startowym kierujących użytkownika do narzędzi, ustawień i katalogu modeli 3D do drukowania, na pendrive.

Druga nowość to możliwość ręcznego ustawienia temperatury stołu roboczego w czasie gdy drukarka 3D nie pracuje. Pozwala to na oszczędzanie czasu potrzebnego na rozgrzanie stołu roboczego w normalnym trybie pracy. Jest to szczególnie przydatne w przypadku osób, które zwykle drukują z tego samego materiału – urządzenie będzie wtedy zawsze przygotowane do szybkiego rozpoczęcia pracy. Kolejną nową opcją jest możliwość ustawienia po jakim czasie bezczynności drukarka 3D przejdzie w stan uśpienia, co przydaje się w przypadku wydruków, które będą kończyć się po godzinach pracy użytkownika lub w weekend.

Na koniec dwie najważniejsze funkcjonalności: możliwość drukowania na szklanym stole roboczym oraz wznawianie przerwanych wydruków z tego samego miejsca. Jedną z charakterystycznych cech drukarek 3D Zortraxa są perforowane stoły robocze. Ich zaletą jest to, że wydruki lepiej trzymają się podłoża, ponieważ pierwsze warstwy raftu, na którym budowane są modele 3D są wtłaczane w otwory w stole, poprawiając przyczepność. Niestety w przypadku dużych, lecz płaskich aplikacji bywa to kłopotliwe, ponieważ czasem okazuje się, że czas i materiał potrzebne na wydrukowanie samego modelu są niemalże równoważne z tymi potrzebnymi na wydrukowanie samego raftu. Dodatkowo spodnia powierzchnia wydruku nie jest idealnie gładka, ponieważ pierwsza warstwa detalu jest nakładana na rafcie, co technologicznie wyklucza gładkość znaną z drukarek 3D wyposażonych w szklany stół roboczy.

Od teraz nie jest to już problemem… Zortrax wprowadził do oferty nowe, szklane stoły robocze dedykowane do drukarek 3D M200 Plus i M300 Plus, pozwalając użytkownikowi na drukowanie detali bez raftu i osiąganie idealnie gładkich powierzchni na podstawie wydruku 3D. Zmiana dotyczy także nowego firmware – w stołach z raftem kalibracja głowicy drukującej odbywa się automatycznie w sposób indukcyjny (odpowiadają za to charakterystyczne, nie metaliczne kwadraty na powierzchni stołu) – w przypadku szklanych stołów początkowa kalibracja odbywa się w klasyczny sposób za pomocą pokręteł pod jego spodem.

Ostatnia rzecz, to rozwiązanie problemu nieudanych wydruków, które nie wyszły z powodu wyłączenia drukarki 3D z jakiegoś problemu technicznego. System Bezpiecznego Wznawiania Wydruku sprawia, że drukarki 3D zapisują na bieżąco stan zaawansowania realizowanego wydruku. Gdy wydruk zostanie przerwany przez użytkownika (np. gdy zobaczy powiadomienie o jakimś problemie i będzie chciał przeprowadzić jakąś akcję serwisową), proces druku 3D może zostać wznowiony z dokładnie tego samego miejsca gdzie został przerwany.

Na koniec warto wspomnieć, że wszystkie w/w funkcjonalności działają już z powodzeniem w modelu Zortrax M300 Dual.

Nowy firmware dla M200 Plus i M300 Plus może zostać pobrany centrum obsługi klienta Zortrax, gdzie znajdują się także pełny dziennik zmian oraz komplet informacji na temat aktualizacji i poprawek, które wprowadzono.

Źródło: www.zortrax.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like