11 marca br. Zortrax wypuszcza na rynek obligacji Catalyst na GPW 10 000 obligacji o wartości 1000 PLN każda. Oferta będzie miała charakter publiczny, a obligacje będą niezabezpieczone. Oferującym jest Invista Dom Maklerski, z którym Zortrax ma zawartą umowę dot. doradztwa strategicznego. Na jej mocy oprócz pomocy przy wypuszczeniu obligacji, Invista poprowadzi firmę prowadzoną przez Rafała Tomasiaka przez cały proces przekształcenia jej w spółkę akcyjną, a następnie wprowadzenia na giełdę – najpierw New Connect a potem na rynek regulowany. Jeśli ten proces przebiegnie bez większych przeszkód, Zortrax zostanie pierwszym producentem drukarek 3D notowanym na GPW.

Zapisy na obligacje będą przyjmowane w dniach 11-27 marca 2014, a termin przydziału to 31 marzec. Obligacje będą oprocentowane na 9% na rok, a okres ich zapadalności to 3 lata. Obligacje są zwykłe, na okaziciela i niezabezpieczone. Odsetki będą wypłacane kwartalnie. To nie pierwsza tego typu akcja w wykonaniu firmy. W styczniu tego roku, w tym samym czasie gdy świat usłyszał o słynnym kontrakcie Zortraxa z DELL`em na 5000 drukarek 3D, firma pozyskała kwotę 1,2 mln PLN w ramach prywatnej emisji obligacji na okres półtora roku.

Powyższa informacja to nie koniec nowości z obozu olsztyńskiej firmy. Zortrax kończy prace nad modelem M120 będącym mniejszą i tańszą wersją M200. Trwają zaawansowane rozmowy z kilkoma poważnymi klientami (jednym z nich jest podobno Bosch) dot. kolejnych dużych zamówień na drukarki 3D. Oprócz tego prowadzone są działania polegające na stworzeniu sieci sprzedaży w Polsce i na świecie, umożliwiające lepszą dystrybucję i serwis sprzedawanych urządzeń.

Jeżeli ktoś miał jakiekolwiek wątpliwości co do tego czy Zortrax to poważna firma (a pojawiały się  już gdzieniegdzie takie komentarze…) to ta informacja powinna ostatecznie je rozwiać. 10 milionów PLN to kwota robiąca wrażenie, a gdy dodamy do tego wcześniejsze, milionowe dofinansowanie oraz potencjalne zyski pochodzące z transakcji z DELL`em, okaże się, że Rafał Tomasiak – posiadający 90% udziałów w spółce, jest dość majętnym człowiekiem. Powiększa się też dystans dzielący Zortraxa od reszty polskich firm z branży druku 3D – i nie mam tu bynajmniej na myśli producentów niskobudżetowych drukarek 3D.

Zortrax to coraz bardziej firma światowa niż polska – i to w jak najbardziej pozytywnym słowa znaczeniu.

Źródło: www.rp.plwww.pierwszymilion.forbes.pl
Grafika: [1]

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

14 Comments

 1. Ja życzę firmie jak najlepiej z tym że niezabezpieczone obligacje to nie jest to co chciałbym mieć, w razie jakiegoś potknięcia jesteś chyba w czwartej kategorii.
  Procentowo ? Nie moja bajka.
  Z drugiej strony widać że prą do przodu i to się chwali.
  Ale to tylko moja opinia :).
  Obligacje to także nie majątek wspólników 🙂 za to są długiem który trzeba spłacić wraz z odsetkami.

  1. To nie problem, ale wypuszczenie zabezpieczonych obligacji to +2-3miesiace formalnosci w branzy druku 3D taki okres czasu to niczym rok opoznienia.

   1. Ja bym wolał jednak mieć zabezpieczone 🙂 na przykład na majątku.
    Pomijając już to że od stabilniejszej firmy też wolałbym zabezpieczone. Tutaj może kusić tylko % oraz jednak przyszłościowa branża.
    Ale dałeś mi teraz do myślenia z tymi +2- miesiącami, co się dzieje z firmą która nagle potrzebuje 10 milionów dofinansowania a nie chce poczekać 2 miesiące ?

    A i wydaje mi się że trochę demonizujecie branżę, z tego co widzę to czas tutaj biegnie jakimś innym torem.

 2. Klasa sama w sobie, odpowiedni ludzie na odpowiednich stanowiskach i sprzęt wyprzedzający konkurencje o więcej niż jeden krok 🙂 Czekam już na swoje Zortraxy!

  1. Z pierwszą częścią 100% zgoda ale jakbyś mógł rozwinąć to o tym kroku to byłoby super.
   Tylko żeby nie było że się czepiam :), ciekawy znów po prostu jestem jaki to jest ten krok w sprzęcie.

 3. Jedno zasadnicze pytanie do Zortrax team, inwestuje – chce kupić wasze obligacje, sprawdzam więc informacje dotyczące waszych działań http://zortrax.pl/2014-03-10_Zortrax_Publiczna_emisja_obligacji_komunikat%20dla%20mediow.pdf i ani słowa o Dellu, nawet o zarysie biznesu? sprzedaliście jest to do sprawdzenia? bo jeśli nie to chyba trochę manipulowanie informacją by podkrecić atmosferę. Tyle że ktoś chce Wam powierzyć pieniądze i tu żarty się kończą. Pisze na tym forum ponieważ mam wrażenie że to czytacie.

  1. Tak, zdecydowanie Zortrax powinien opublikować fakturę za 5000 drukarek 3D do DELL`a oraz oświadczenie księgowej DELL`a, że została ona przyjęta i zaksięgowana. Oświadczenie oczywiście złożone w obecności notariusza (polskiego, nie chińskiego).

   A tak przy okazji Jacek, ile zamierzasz kupić tych obligacji, bo martwię się żeby dla mnie starczyło…?

  2. Większej glupoty nie slyszalem Tak na prawde jakbys byl zainteresowany to nie pisalbys tutaj takich bredni tylko skontaktowal sie z biurem maklerskim 😉

Comments are closed.

You may also like

More in News