Site icon Centrum Druku 3D | usługi druku 3D, drukarki 3D, wiedza i informacja

5 extruderów, 5 kolorów, 1 drukarka 3D

W październiku zeszłego roku opisywałem kampanię Kickstarterową kanadyjskiej firmy ORD Solutions, która zaprezentowała swój koncept na drukarkę 3D drukującą z 5 kolorów równocześnie. Kampania zakończyła się pełnym powodzeniem, gdyż z wnioskowanych 25 000 $ Kanadyjczykom udało się zebrać aż 116 592 $. Od tamtego czasu minęło pół roku i nowatorska drukarka 3D trafiła do sprzedaży. Jest również dostępny film pokazujący urządzenie w akcji. Jedyne czego mu aktualnie brakuje to… nazwa. Firma uruchomiła konkurs, w którym można stać się autorem nazwy handlowej drukarki 3D, występującej obecnie pod kryptonimem MH3000.

Drukarka 3D jest wykonana z aluminium wykorzystywanego w produkcji lotniczej. Posiada podgrzewany stół roboczy, a głowica jest w stanie rozgrzać się aż do temperatury 450°C, dzięki czemu można stosować bardzo wiele różnych, nietypowych materiałów do druku 3D. Jest wyposażona ponadto w system chłodzenia cieczą hot-endów i elektroniczną regulację ich temperatury. W końcu – umożliwia druk 3D z aż 5 niezależnych extruderów, dając do dyspozycji cały szereg kombinacji związanych z ustawieniem parametrów pracy. Teoretycznie dostępne są następujące warianty:

W praktyce żaden z nich nie będzie prosty do przeprowadzenia (ale o tym poniżej…).

Specyfikacja techniczna urządzenia:

Cena drukarki 3D wynosi 2 599,99 $ (ok. 8300 PLN + podatki + cło + transport), ale może być niższa w zależności od zamawianych extruderów i głowic.

Gdy w zeszłym roku opisywałem ten projekt – jak również gdy wspominałem o HYREL i jego 4 extruderach, kilku członków społeczności RepRap kwestionowało zasadność tworzenia takich konstrukcji? Abstrahując od kwestii użyteczności i wykorzystywania pełnego asortymentu 4 lub 5 extruderów, wskazywali na problemy konstrukcyjne i szereg niuansów związanych z prawidłowym funkcjonowaniem tego rozwiązania. ORD Solutions przedstawia następującą konfigurację: dla tych, którzy chcą przede wszystkim drukować efektywniej – niekoniecznie bawić się pięcioma kolorami lub materiałami co faktycznie może być dość problematyczne, proponują zakupić 2-3 głowice o średnicy 0,35 mm zapewniające wysoką jakość wydruku oraz 1 o średnicy 0,7 mm, która będzie służyła do drukowania wypełnień. Węższe głowice będą miały pozycję 1-3, szersze znajdą się na samym końcu (4-5). W przypadku wielokolorowego druku 3D, rodzaj głowic nie ma wtedy większego znaczenia.

MH3000 (czy jak ona tam będzie się wkrótce nazywać…) to sprzęt dla hobbystów, pasjonatów, makersów i tym podobnych osób. Jest to urządzenie mocno eksperymentalne i świetnie sprawdzi się w pracowniach artystycznych lub warsztatach. Zdecydowanie nie jest to sprzęt do firmy lub do domu, dla tzw. „typowego Kowalskiego„.

Źródło: www.ordsolutions.com 

Exit mobile version