Site icon Centrum Druku 3D | usługi druku 3D, drukarki 3D, wiedza i informacja

BigRep wprowadza filament PRO HT, który rozwiązuje większość problemów posiadaczy dużych drukarek 3D

Wielkogabarytowe drukarki 3D znajdują swoich odbiorców przede wszystkim w sektorze przemysłowym. Nadają się idealnie do drukowania dużych prototypów, bez konieczności dzielenia ich na małe kawałki. Problem w tym, że ABS, który uważany jest powszechnie za najlepszy do tego typu zastosowań jest w tak dużych formatach niemal niedrukowalny – przede wszystkim pęka, odkleja się i zniekształca pod wpływem skurczu. BigRep, jako producent jednych z największych na świecie drukarek 3D, pracujących w technologii FDM, doskonale zna ten problem. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich stałych i potencjalnych klientów opracował tworzywo, z którego można drukować modele o niemal dowolnych rozmiarach.

ABS ze względu na swoje właściwości jest bardzo często stosowanym materiałem do wykonywania wszelkiego rodzaju prototypów. Jest sprężysty, więc nie pęka pod byle obciążeniem oraz wytrzymuje stosunkowo wysokie temperatury. Problemem jest jednak duży skurcz, którym cechuje się to tworzywo. To właśnie przez niego wydruki odrywają się od platformy roboczej oraz pękają.

Mało której firmie problem jest tak znany, jak niemieckiemu producentowi drukarek 3D. Na ich flagowej konstrukcji (BigRep One), która nie posiada zamkniętej komory drukowania i charakteryzuje się obszarem roboczym na poziomie 1005 mm w każdej osi możemy raczej zapomnieć o jakimkolwiek drukowaniu z ABS. Z tego właśnie powodu BigRep zaleca przede wszystkim stosowanie PLA, którego skurcz jest na tyle mały, że pozwala na duże wydruki bez większych wypaczeń.

Druk 3D z PLA był jednak półśrodkiem i solą w oku producenta. Nie było więc tajemnicą, że od pewnego czasu pracuje on nad nowym tworzywem, które pozwoli w pełni wykorzystać możliwości maszyny o ponadprzeciętnym obszarze roboczym. Rozwiązaniem jest nowy filament PRO HT.

PRO HT jest tworzywem niemal idealnym. Posiada niewielki skurcz i drukuje się równie łatwo jak PLA. Dzięki doskonałym właściwościom adhezyjnym, idealnie trzyma się stołu roboczego. Jest w pełni biodegradowalny i nietoksyczny. To co jest jednak najważniejsze, wytrzymuje temperaturę rzędu 115°C oraz jest odporny na promieniowanie UV. Można go również stosować w kontakcie z żywnością. Nadaje się więc idealnie do drukowania dużych prototypów oraz elementów konstrukcyjnych.

Filament dostępny jest w kolorze czarnym srebrnym oraz naturalnym na szpulach o wadze 0,75 kg, 2,5 kg, 4,5 kg oraz 8 kg. Jego cena waha się w granicach od 40 € do 420 €.

Źródło: www.bigrep.com

Exit mobile version