Wielkogabarytowe drukarki 3D znajdują swoich odbiorców przede wszystkim w sektorze przemysłowym. Nadają się idealnie do drukowania dużych prototypów, bez konieczności dzielenia ich na małe kawałki. Problem w tym, że ABS, który uważany jest powszechnie za najlepszy do tego typu zastosowań jest w tak dużych formatach niemal niedrukowalny - przede wszystkim pęka, odkleja się i zniekształca pod wpływem skurczu. BigRep, jako producent jednych z największych na świecie drukarek 3D, pracujących w technologii FDM, doskonale zna ten problem. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich stałych i potencjalnych klientów opracował tworzywo, z którego można drukować modele o niemal dowolnych rozmiarach.

ABS ze względu na swoje właściwości jest bardzo często stosowanym materiałem do wykonywania wszelkiego rodzaju prototypów. Jest sprężysty, więc nie pęka pod byle obciążeniem oraz wytrzymuje stosunkowo wysokie temperatury. Problemem jest jednak duży skurcz, którym cechuje się to tworzywo. To właśnie przez niego wydruki odrywają się od platformy roboczej oraz pękają.

Mało której firmie problem jest tak znany, jak niemieckiemu producentowi drukarek 3D. Na ich flagowej konstrukcji (BigRep One), która nie posiada zamkniętej komory drukowania i charakteryzuje się obszarem roboczym na poziomie 1005 mm w każdej osi możemy raczej zapomnieć o jakimkolwiek drukowaniu z ABS. Z tego właśnie powodu BigRep zaleca przede wszystkim stosowanie PLA, którego skurcz jest na tyle mały, że pozwala na duże wydruki bez większych wypaczeń.

https://youtu.be/hbS2XDaBoDI

Druk 3D z PLA był jednak półśrodkiem i solą w oku producenta. Nie było więc tajemnicą, że od pewnego czasu pracuje on nad nowym tworzywem, które pozwoli w pełni wykorzystać możliwości maszyny o ponadprzeciętnym obszarze roboczym. Rozwiązaniem jest nowy filament PRO HT.

PRO HT jest tworzywem niemal idealnym. Posiada niewielki skurcz i drukuje się równie łatwo jak PLA. Dzięki doskonałym właściwościom adhezyjnym, idealnie trzyma się stołu roboczego. Jest w pełni biodegradowalny i nietoksyczny. To co jest jednak najważniejsze, wytrzymuje temperaturę rzędu 115°C oraz jest odporny na promieniowanie UV. Można go również stosować w kontakcie z żywnością. Nadaje się więc idealnie do drukowania dużych prototypów oraz elementów konstrukcyjnych.

Filament dostępny jest w kolorze czarnym srebrnym oraz naturalnym na szpulach o wadze 0,75 kg, 2,5 kg, 4,5 kg oraz 8 kg. Jego cena waha się w granicach od 40 € do 420 €.

Źródło: www.bigrep.com

Ekologiczne rozwiązania dla luksusowych wnętrz

COLORISED to dostawca ekskluzywnych produktów i rozwiązań dla wykończenia wnętrz. W ofercie znajdują się ekologiczne, naturalne oraz ręcznie wytwarzane produkty, które łączą zrównoważony rozwój z wysoką jakością. Wszystkie oferowane produkty są oparte o drewno, tkaniny oraz biotworzywa – biodegradowalne lub kompostowalne.

Poznaj nasze produkty: ECO Lampy, tkaniny napinane, luksusowe meble, ekskluzywne lustra oraz ręcznie produkowane drzwi i schody.

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

4 Comments

 1. „PRO HT jest tworzywem niemal idealnym.”

  No proszę Was… Używaliście, testowaliście? Jesteście pewni, że to nie jest kolejne domieszkowane PLA (jakich na rynku pełno) które sprzedaje się pod nazwą „PRO” (jakich też na rynku pełno)?

  1. No błagam, czy już naprawdę dożyliśmy czasów, gdzie każde słowo/zdanie musi być brane dosłownie? Nie można już zażartować, użyć sarkazmu bez pisania w nawiasie, że to żart i sarkazm, bo zaraz się ktoś obruszy, że to nieprawda (to akurat nie dotyczy tej sytuacji, tylko ogółu)?
   Widać wyraźnie (źródło), że tekst oparty jest na materiałach producenta, więc nie ma co wyjaśniać.
   Domieszkowane PLA, które już testowaliśmy, aby uzyskać zwiększoną wytrzymałość temperaturową powinno zostać wygrzane w piekarniku, tutaj nie ma takiego wymogu, więc może to i zwykłe PLA, a może i nie i co z tego wynika?

   1. Tak – opinie o materiale do druku 3d na portalu o druku 3d mogą być brane na poważnie jeżeli w artykule nie jest wyraźnie zaznaczone inaczej. Czy jest w tym coś dziwnego?

    1. Tak, opinię to można wyrazić po przetestowaniu tworzywa, pisząc na podstawie materiałów marketingowych, można jedynie przedstawić punk widzenia producenta. Czy to nie jest oczywiste?

Comments are closed.

You may also like