Site icon Centrum Druku 3D | usługi druku 3D, drukarki 3D, wiedza i informacja

Elastyczne materiały do druku 3D – najczęściej zadawane pytania

Liczba posiadaczy drukarek 3D rośnie. Coraz większa liczba urządzeń przekłada się na zapotrzebowanie na filament. Co ciekawe, użytkownicy są ciekawi materiałów innych niż PLA, a swoją uwagę kierują na materiały o specjalnych właściwościach, chcąc sprawdzić możliwości swoich urządzeń. Wśród licznych wiadomości, często otrzymujemy zapytania na temat materiałów elastycznych – zapytania zarówno od firm jak i użytkowników indywidualnych.

Co warto wiedzieć na temat druku 3D z materiałów elastycznych – o jakich ustawieniach w druku 3D z gumy warto pamiętać ? Jakich właściwości należy się spodziewać po wydrukach 3D, zamawiając je u zewnętrznego dostawcy? Co jest alternatywą do druku 3D z gumy?

Elastyczne wydruki 3D – zastosowania

Elastyczne elementy mogą mieć teoretycznie nieskończoną ilość aplikacji. Kwestią problematyczną jest fakt, że mówiąc o elastyczności, różne osoby mają różne wyobrażenia na ten temat. Często spotykamy się z zapytaniami klientów o treści „Chcę wydrukować coś z gumy”. Warto pamiętać, że elastyczne są zarówno podeszwy butów jak i silikonowe formy do wykonywania odlewów. W obszarze druku 3D z materiałów elastycznych rekomendujemy posługiwanie się uniwersalnymi odniesieniami, jak skala twardości Shore’a.

Większość producentów, oferujących druk 3D z materiałów elastycznych posługuje się wartościami w skali Shore’a. Najpopularniejsze materiały (do druku 3D w technologii FDM) charakteryzuje twardość 30D i 40D w skali Shore’a. Należy podkreślić, że materiały o takiej twardości klasyfikowane są jako twarde.

Warto też zwrócić uwagę na wymienne używanie dwóch skali Shore’a – A dla bardziej miękkich materiałów oraz D dla materiałów twardszych. Najczęściej twardość podana w jednej skali, znajduje odzwierciedlenie w drugiej ( w przypadku elementów twardszych). Poniżej tabela z przykładowymi, szacunkowymi wartościami.

Przykładowy elementTwardość w skali Shore’a ATwardość w skali Shore’a D
Gumka recepturka20
Gumka ołówkowa40
Bieżnik opon7010
Podeszwa buta8030
Kask ochronny80
Przegląd materiałów elastycznych do druku 3D

Zastosowanie wydruków 3D z materiałów elastycznych zależy głównie od ich twardości oraz trwałości. Wśród potencjalnych aplikacji producenci wymieniają zarówno prototypy jak i części użytkowe – wszystko zależy jednak od konkretnego rodzaju filamentu. W ofercie niemal każdego popularnego producenta filamentów i dystrybutora materiałów do druku 3D z żywic czy proszków znajdzie się przynajmniej jeden materiał elastyczny. Poniżej przegląd najpopularniejszych z nich.

Filamenty

W technologii druku 3D z materiałów termoplastycznych, tworzywa elastyczne cieszą się jak dotąd największą popularnością. Z tego powodu spektrum produktów oferowanych przez producentów jest najbogatsze. Najpopularniejsze filamenty dostępne na rynku to:

Żywice światłoutwardzalne

Wydruki 3D w technologii FDM znajdą zastosowanie w mniej precyzyjnych aplikacjach. Do bardziej szczegółowych zastosowań sprawdzą się metody druku 3D z żywic światłoutwardzalnych, również elastycznych.

Najpopularniejsi producenci żywic światłoutwardzalnych, widząc rosnące zainteresowanie drukiem 3D z materiałów elastycznych, proponują następujące rozwiązania:

Materiały w formie proszków

Materiałów elastycznych używa się również w przemysłowych metodach wytwarzania, odpowiednich do produkcji seryjnej. Mowa tu o technologiach proszkowych, z wykorzystaniem materiałów poliamidowych. Zarówno technologia SLS jak i MJF umożliwia korzystanie z materiałów elastycznych. Warto jednak zwrócić uwagę, że w przypadku druku 3D z proszków elastycznych koszt produkcji jest wyższy niż z materiałów standardowych.

Materiały wykorzystywane w technologiach proszkowych to przede wszystkim TPU (TPU 92A dostępny zarówno dla przemysłowych drukarek 3D FDM Stratasys, w formie filamentu). Wykorzystanie elastomeru jako materiału do druku 3D w technologii przyrostowej umożliwia połączenie elastyczności z wykończeniem charakterystycznym dla wydruków wykonywanych w technologii proszkowej. Producenci sukcesywnie poszerzają gamę materiałów. Od niedawna, w bazie materiałów HP dostępny jest polipropylen (dedykowane jest dla urządzeń z serii Jet Fusion 5200).

W jakiej technologii można drukować 3D z materiałów elastycznych?

Wydruki 3D w technologiach proszkowych zazwyczaj wymagają specjalistycznej infrastruktury oraz pomieszczeń dedykowanych do produkcji jak i post-processingu. Z kolei elastyczne elementy z materiałów termoplastycznych lub żywic można z powodzeniem wykonywać na własnych urządzeniach – należy jednak pamiętać o kilku zasadach, aby praca z nimi nie nastręczała problemów.

Drukowanie 3D z materiałów gumowych – FDM

Na wstępie warto zauważyć, że im bardziej elastyczny materiał, tym większe ryzyko zablokowania lub zawinięcia w układzie drukującym. Co do zasady, rekomendujemy korzystanie z urządzeń wyposażonych w ekstruder bezpośredni, co minimalizuje ryzyko zaginania się materiału w systemie drukującym. Są jednak wyjątki potwierdzający regułę i z materiałów elastycznych można drukować również z wykorzystaniem urządzeń, wyposażonych w ekstruder typu Bowden – warto wtedy nadzorować, czy pobieranie materiału przez ekstruder przebiega prawidłowo.

Przed rozpoczęciem procesu druku3D należy również pamiętać o wykorzystaniu środka adhezyjnego lub taśmy malarskiej, co pozwoli na uzyskanie odpowiedniej przyczepności miedzy pierwszymi warstwami wydruku 3D a stołem roboczym. Warto pamiętać, że od tego w jaki sposób rozłożone zostaną pierwsze warstwy modelu często zależy powodzenie całego procesu druku 3D. Nie zaszkodzi również odpowiednie przygotowanie samego materiału, czyli wysuszenie go w dedykowanej suszarce do filamentu.

Przygotowując model 3D warto zwrócić uwagę na parametry samego procesu – obniżyć tempo druku 3D i podnieść temperaturę ekstruzji o kilka stopni.

Drukowanie 3D z materiałów gumowych – druk 3D z żywic

Podobnie jak filamenty elastyczne, tak i żywice elastyczne należą do grupy tworzyw nieco mniej popularnych. Są o wiele trudniejsze w druku. W przypadku technologii fotopolimerowej trudność ta jest spotęgowana przez fakt, że nasz model jest cyklicznie zanurzany i wynurzany w posiadającej swoją gęstość cieczy, co może wpływać niekorzystnie zwłaszcza na cienkie, niestabilne suporty, które mogą się w niej po prostu chwiać. W odróżnieniu od technologii FDM wydruki 3D z żywic elastycznych są zdecydowanie mniej rozciągliwe, a ich wykorzystanie ogranicza się raczej do wykonywania elementów, które mają absorbować siły ściskające.

O potencjalnych kłopotach z drukiem 3D z żywicznych materiałów elastycznych pisaliśmy w artykule na temat pracy z drukarką 3D Form 2 na łamach portalu 3D w praktyce. Podsumowując:

Drukowanie 3D z materiałów gumowych – metody proszkowe

Obecnie, najpopularniejszą desktopową drukarką 3D SLS, która pozwala na druk 3D z materiałów elastycznych jest urządzenie polskiego producenta – Sinterit. Desktopowe urządzenia do druku 3D w technologii SLS wyróżnia niewielki obszar roboczy oraz większa dostępność cenowa rozwiązania. Obecnie producent umożliwia korzystanie z następujących materiałów elastycznych: TPE (90 Sh A) oraz Flexa Soft.

Druk 3D z materiałów elastycznych – alternatywy

W przypadku niektórych aplikacji technologia druku 3D może okazać się niewystarczająca z uwagi na ograniczenia technologiczne. Mowa tu o twardościach nieosiągalnych zarówno w przypadku druku 3D z termoplastów, żywic czy proszków poliamidowych. Dla materiałów o twardościach około 50 Sh A warto rozważyć inne technologie wytwórcze, jak metody odlewania próżniowego.

W przypadku metod odlewania próżniowego możliwe jest produkowanie elementów o twardości nawet do kilku stopni w skali Sh A. Technologie te wiążą się z koniecznością przygotowania formy odpowiedniej do krótkich serii produkcyjnych, dlatego też w takich technologiach opłacalne jest wykonywanie więcej niż jednej sztuki.

Podsumowanie – Najczęściej zadawane pytania

Czy wydruki 3D z materiałów elastycznych są szczelne?

To zależy głownie od parametrów procesu druku 3D, nie samego materiału (np. od zastosowanej wysokości warstwy).

Czy mogę drukować 3D z materiałów elastycznych na niskobudżetowej drukarce 3D?

Tak, jednak w przypadku drukarek 3D wyposażonych w ekstruder typu Bowden należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe podawanie materiału.

Exit mobile version