Site icon Centrum Druku 3D | usługi druku 3D, drukarki 3D, wiedza i informacja

Elektronika tworzona w technologii drukowania strumieniem areozolu

Optomec to producent profesjonalnych drukarek 3D LENS drukujących z metalu oraz twórca innowacyjnej technologii drukowania strumieniem aerozolu (Areosol Jet Printing), która jest wykorzystywana m.in. przy tworzeniu elektroniki. W tym tygodniu uzyskał patent na najnowszą wersję głowicy drukującej, która jest mniejsza, lżejsza i tańsza od poprzednich. Dzięki niej, urządzenia stosujące tą metodę druku i wyposażone w nową głowicę, mogą drukować komponenty elektroniczne bezpośrednio na trudnym i nietypowym podłożu, różnego rodzaju wgłębieniach i ubytkach.

Druk 3D w technologii Aerosol Jet Printing (AJP) jest dość ciekawym przypadkiem. Polega on na tym, iż płynny materiał do druku jest przekształcany w gęstą mgłę, która jest następnie rozprowadzana pod ciśnieniem w formie strumienia w ściśle określonym kierunku nakładając warstwę materiału o pożądanej wysokości. Strumień może dojść do średnicy 10 mikronów tworząc warstwy na poziomie 100 nm, a sam druk 3D może być wykonywany w niskich temperaturach.

Zaletą tej technologii, połączonej z nową, opatentowaną głowicą jest możliwość umieszczenia ich kilku obok siebie i wykorzystania w produkcji seryjnej. Innymi słowy, za pomocą druku 3D w AJP można produkować elektronikę w rodzaju ekranów dotykowych. Miker Renn – Chief Technology Officer z Optomec idzie nawet krok dalej. „Głowice nie muszą być ustawione w sposób jednorodny i liniowy; indywidualne ułożenie wielu głowic drukujących dla specyficznych rozwiązań również wchodzi w grę. Patrząc w przyszłość,głowice AJP mogą drukować z różnych materiałów produkując skomplikowane, multimateriałowe i wielowarstwowe urządzenia w rodzaju tranzystorów, kondensatorów, czujników i rezystorów.

Technologia AJP jest bez dwóch zdań technologią przyszłości, jeśli chodzi o druk 3D elektroniki. Optomec wykorzystuje ją drukując obiekty za pomocą ramienia robota, poruszającego się w sześciu osiach. Stąd jest już prosta droga do wielomateriałowego, w pełni zautomatyzowanego procesu druku 3D. Wszystkich zainteresowanych zgłębieniem tej technologii zachęcam do odwiedzenia strony producenta i obejrzenia filmu prezentującego tą technologię (niestety nie można go umieszczać na stronie).

Źródło: www.3dprinterworld.com / www.3dprintingindustry.com

Exit mobile version