Site icon Centrum Druku 3D | usługi druku 3D, drukarki 3D, wiedza i informacja

FLX.ARM – wielofunkcyjny robot drukujący, frezujący i montujący z Kickstartera

Chociaż Kickstarter to od dłuższego czasu wylęgarnia wątpliwej jakości projektów nastawionych wyłącznie na zysk, raz na jakiś czas zdarza się, że pojawia się tam coś naprawdę godnego uwagi. Takim projektem jest bez wątpienia FLX.ARM – niskobudżetowe ramię robota, które można wykorzystać jako drukarkę 3D, frezarkę, sondę oraz mini linię montażową. Urządzenie zostało zaprojektowane przez firmę Flux Integration LLC z Biddeford w Maine, w USA. Jego twórcy wnioskowali na Kickstarterze o 50.000 $ – dziś, na kilkadziesiąt godzin przed końcem kampanii wiadomo już, iż kwota minimum została przekroczona o blisko 25 tysięcy.

FLX.ARM jest narzędziem przeznaczonym dla projektantów, konstruktorów i inżynierów. To robot typu SCARA („Selective Compliance Articulated Robot Arm” – przegubowe ramię robota o selektywnej zgodności), co oznacza iż jego ramię porusza się w osiach XY i używa dodatkowego siłownika aby poruszać się w osi Z.  Ograniczając ruch w osiach XY ramię robota jest w stanie utrzymać sztywność osi Z bez konieczności stosowania dodatkowych wzmocnień. Obszar roboczy urządzenia to półokrąg o promieniu 31,75 cm i wysokości 20,32 cm, z tym że aby to wykorzystać należy zamontować odpowiednie, dodatkowe platformy robocze. Koszt urządzenia to 2 199$ (ok. 7200 PLN + koszty transportu, cła i podatków).

Urządzenie można wykorzystać na wiele różnych sposobów – wystarczy tylko wymienić głowicę roboczą i dokonać odpowiedniej zmiany / konfiguracji w oprogramowaniu. Za sterowanie urządzeniem odpowiada dedykowany software FLX.IDE, oparty o silnik WebGL. Posiada następujące funkcjonalności:

Oprogramowanie obsługuje większość najpopularniejszych formatów plików produkcyjnych: STEP, IGES, STL, VRML, GCODE, GERBER, EAGLE.

Jeśli chodzi o funkcjonalności samego FLX.ARM, to w zależności od głowicy roboczej może ono służyć jako:

Chociaż urządzenie znajdzie dość ograniczone grono nabywców, to fakt iż firmie udało się zdobyć 150% wnioskowanego dofinansowania na Kickstarterze należy traktować w kategorii prawdziwego sukcesu. FLX.ARM nie jest urządzeniem dla każdego, ale ci którzy zdecydują się na jego zakup z pewnością znajdą wiele ciekawych sposób na jego wykorzystanie.

Źródło: www.kickstarter.com via MójRepRap.pl
Grafika: www.kickstarter.com

Exit mobile version