Site icon Centrum Druku 3D | usługi druku 3D, drukarki 3D, wiedza i informacja

HIPS i Fiberwood – kolejne dwa nowe filamenty od Fiberlogy

Fiberlogy pojawiło się w polskiej branży druku 3D zaledwie pół roku temu, jednakże zdążyło już wywołać sporo zamieszania na rodzimym rynku. Firma wywodząca się w prostej linii z przemysłowej branży tworzyw sztucznych, sukcesywnie wprowadza do sprzedaży kolejne filamenty, wyróżniające się zarówno swoją specyfiką jak i podejściem do kwestii jakościowych. Każda rolka posiada naklejkę z indywidualnymi parametrami nawiniętego na nią tworzywa, a tolerancja wymiarowa mieści się w zakresie +/- 0,02 mm.

Do tej pory firma zaprezentowała PLA HD – materiał, z którego wydruki po wypieczeniu w piecu w temperaturze 80°C uzyskują wytrzymałość zbliżoną do ABS, dedykowany dla architektów PLA Mineral  oraz elastyczny Fiberflex 40D, posiadający twardość 40 w skali Shore D i  wydłużenie na poziomie 680%. Na zakończonych w zeszłym tygodniu targach Dni Druku 3D w Warszawie Fiberlogy zaprezentowało dwie kolejne nowości – rozpuszczalny HIPS oraz drewnopodobny Fiberwood.

Materiał HIPS zachowuje właściwości zbliżone do ABS i PLA, jednakże jest od nich lżejszy, co czyni go świetnym materiałem do wydruku na przykład części garderoby – choćby kostiumów. Może być szlifowany, sklejany, gruntowany i pokrywany farbą akrylową, dzięki czemu sprawdzi się w tworzeniu zarówno dużych modeli, jak i miniatur. HIPS, jako filament rozpuszczalny, może być też stosowany jako materiał podporowy do bardzo skomplikowanych wydruków na drukarkach dwugłowicowych. Gotowy wydruk z podporami z HIPS-a wystarczy zanurzyć w roztworze D-limonenu, który nie wpływa na zwartość i wytrzymałość ABS-u, a jednocześnie powoduje, że HIPS po prostu znika. Możliwości tego filamentu były prezentowane w Warszawie na stojącej na stoisku nowej, dwugłowicowej drukarce 3DGence – Industry.

Fiberwood to z kolei filament charakteryzujący się mniejszą kruchością os innych dostępnych na rynku materiałów tego typu. Nie pęka w trakcie podawania do ekstrudera, co jest niestety dość częstą przypadłością chociażby słynnego Laywoo-D3. Wydrukowane z Fiberwood elementy można łatwo obrabiać mechanicznie, malować, lakierować i barwić, co rozszerza możliwości jego zastosowania. Efektowny wygląd wydruków umożliwia wykorzystanie tego filamentu w studiach artystycznych i w modelowaniu.

Parametry techniczne:

HIPS

Fiberwood

Źródło: www.fiberlogy.com

Exit mobile version