Site icon Centrum Druku 3D | usługi druku 3D, drukarki 3D, wiedza i informacja

Jak rozwiązania OMNI 3D optymalizują tworzenie części dla bolidów wyścigowych?

OMNI 3D, polski producent drukarek 3D, poszukuje nowych sposobów na nieustanny rozwój. Niedawno informowaliśmy, że firmie udało się pozyskać kilkumilionowe dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na innowacyjny projekt, łączący w sobie elementy tzw. Industry 4.0. Firma jest jednak świadoma, że proponowane rozwiązania (zarówno z zakresu nowych urządzeń jak i wprowadzanych do oferty materiałów) są wartościowe, jeśli można dla nich znaleźć realne zastosowanie.

Specjalistom z OMNI 3D udało się znaleźć interesującą aplikację dla CF-PA-12 – kompozytu  o osnowie z poliamidu 12 (PA 12), wzmacnianego włóknami węglowymi. Z tego materiału firma OMNI3D wydrukowała na urządzeniu Factory 2.0 kolektor dolotowy dla bolidu wyścigowego, którego cechy przetestowano na torze wyścigowym podczas zawodów formuły.

Tworzywo charakteryzuje  wyjątkowa trwałość, wysoka sztywność i wytrzymałość na zrywanie – włókno węglowe posiada wytrzymałość ponad 2,5-krotnie większą niż popularny już ABS-42. Jak przyznaje Krzysztof Kardach, materiał sprawdza się w inżynierii części, produkcji elementów końcowych, funkcjonalnych prototypów oraz testowaniu elementów konstrukcyjnych i oprzyrządowania.

Wspomniany wcześniej kolektor dolotowy oraz tunel do chłodnicy wykorzystany został w bolidzie PMT-12 zespołu Studenckiego Koła Naukowego Politechniki Rzeszowskiej „Racing Team”. Po fazie prototypowania i testów bolid z elementami wydrukowanymi przez Factory 2.0 zadebiutował podczas międzynarodowych zawodów Formuły Student 2018. Pierwsze sukcesy załoga odniosła podczas lipcowych wyścigów w Hiszpanii (16-22 lipca 2018 r. Formula Student Andora). Zespół zajął II miejsce w klasyfikacji spalinowej oraz zdobył nagrodę specjalną.

Zespół OMNI3D konsekwentnie działa w zakresie doskonalenia materiałów nie tylko dla branży motoryzacyjnej. Firma prowadzi prace badawczo-rozwojowe nad materiałami dla lotnictwa cywilnego, którymi zainteresowane jest europejski potentat Grupa Airbus, czy branży wojskowej. Firma angażuje się równocześnie w projekty proekologiczne – współpracuje w ramach międzynarodowego konsorcjum z Uniwersytetem Cypryjskim.

Exit mobile version