Site icon Centrum Druku 3D | usługi druku 3D, drukarki 3D, wiedza i informacja

SHRED-Buddy3D, domowa produkcja granulatu ze…śmieci

Na Kickstarterze trwa właśnie kampania urządzenia SHRED-Buddy3D, czyli mini rozdrabniarki do wybranych tworzyw sztucznych. 3D w nazwie zobowiązuje. Do czego? Powiązanie tego projektu z drukiem 3D osiągnięto w trojaki sposób. Po pierwsze samo urządzenie składa się w większości z drukowanych elementów, po drugie można nim rozdrabniać filament i niektóre nieudane wydruki, po trzecie z otrzymanych granulek można albo wytworzyć nowy filament, albo wykorzystać go w drukarce 3D, która pozwala z niego drukować w sposób bezpośredni.

Twórcą kampanii jest niemiecki startup VentureBit. Założeniem zaprojektowanej przez nich maszyny jest wytwarzanie granulek z wszelkiego rodzaju tworzyw sztucznych. Mogą nimi być plastikowe butelki, niezużyte kawałki filamentów, żyłka do podkaszarek, kable i inne „śmieci”, które SHRED-Buddy3D będzie w stanie zmielić.

Jak wspomniałem we wstępie, urządzenie jest w większości wykonane z drukowanych części. Przystosowane jest do pracy z zarówno z wkrętarkami, jak i wiertarkami. To za ich pomocą, przy udziale specjalnie skonstruowanych „wierteł” tworzywo jest mielone i podawane do zbiornika odbiorczego. Użytkownik ma pełnię kontroli nad procesem przetwórczym i może między innymi regulować prędkość oraz kierunek rozdrabniania.

Urządzenie wyposażone jest w 8 mm wiertła HSS oraz wymienne ostrza, które służą na przykład do rozcinania butelek na cienkie wstążki. SHRED-Buddy3D posiada bowiem specjalną przystawkę do pojemników PET. Zaprezentowana wersja jest tak naprawdę działającym prototypem. Zbudowana jest na elektronice Arduino Mini. Wersja ostateczna wyposażona będzie w kontroler ATtiny85.

Kampania rozpoczęła się 25 lipca i będzie trwać do 8 sierpnia. Twórcy chcą zebrać 4 500 euro, ale raczej im się to nie uda, bo obecnie na koncie mają niecałe 800 euro. Inna sprawa to poziom jej przygotowania. Łagodnie mówiąc nie powala i nie zachęca. Już sam filmik przedstawiający niszczarkę musiałem obejrzeć bez dźwięku, bo ton narracji wzbudzał we mnie niekontrolowaną nerwowość. Najtańszą wersję kickstarterową można otrzymać za wsparcie kwotą 130 euro.

Z pewnością nie jest to narzędzie, które przyda się w każdym domu lub biurze, ale jeśli jesteśmy w posiadaniu jakiejś mini wytłaczarki lub wtryskarki, to z pewnością można znaleźć dla niej jakieś zastosowanie.

Źródło: www.3ders.org

Exit mobile version