Site icon Centrum Druku 3D | usługi druku 3D, drukarki 3D, wiedza i informacja

SPÓŹNIONY NEWS – drukarki 3D Zortrax z obsługą zewnętrznych filamentów

Spóźniony news, ale o olbrzymiej wadze! Zortrax – największy polski producent drukarek 3D opublikował w poniedziałek najnowszą wersję swojego swojego autorskiego oprogramowania – Z-SUITE o numerze 1.10.0. Została w nim zawarta funkcjonalność, która stawia pracę z drukarkami 3D M200 i M300 na zupełnie nowym poziomie. Od teraz, każdy użytkownik otrzyma możliwość wyboru pracy albo z firmowymi materiałami eksploatacyjnymi producenta z rodziny Z-FILAMENTS, albo… dowolnym innym materiałem, dla którego będzie mógł stworzyć indywidualny profil. Innymi słowy, po raz pierwszy w historii będzie można drukować na Zortraxie np. z PLA!

Dotychczas użytkownicy drukarek 3D Zortrax M200 i Zortrax M300 mogli korzystać wyłącznie z oryginalnych materiałów do druku 3D dostarczonych przez firmę. Zintegrowane środowisko druku 3D składające się z autorskich rozwiązań (drukarka 3D, oprogramowanie i materiały do druku 3D) zapewniało wysoką jakość i powtarzalność drukowanych modeli, z których słynął Zortrax, jak również niezawodność samego sprzętu. Choć rozwiązanie takie wystarcza wielu użytkownikom i zapewnia łatwość korzystania z drukarki 3D, to wśród środowisk twórczych od dawna podnosiły się głosy proszące o możliwość eksperymentowania również z materiałami nie będącymi w ofercie Zortrax, w szczególności charakteryzujących się innymi właściwościami fizycznymi.

Do tej pory za pomocą Z-SUITE użytkownik mógł wybrać interesujący go filament (aktualnie 7 różnych gatunków), określić stopień jego wypełnienia oraz kilka podstawowych, dodatkowych parametrów wydruku 3D. Program zapewniał też edycję modelu w zakresie jego rozmiarów, ułożenia względem stołu roboczego drukarki 3D, jak również podzielenie go na kilka części (lub np. wydzielenie jego fragmentu i drukowania tylko jego). Kluczowy był tak naprawdę wybór profilu materiału, ponieważ decydował on o temperaturach głowicy drukującej, temperaturze stołu roboczego, ustawień retrakcji, czy szybkości płynięcia filamentu do głowicy. Teraz parametry te można ustawić samodzielnie.

Po uruchomieniu Z-SUITE, wgraniu modelu 3D i wybraniu opcji PRINT, w oknie ustawień parametrów wydruków 3D, w miejscu wyboru filamentów pojawiły się dwie opcje do wyboru:

Wybór pierwszej opcji nic nie zmienia. Wybór drugiej daje użytkownikowi możliwość edycji:

Co było powodem tej zmiany? Tak komentuje to Rafał Tomasiak – prezes Zortrax i współzałożyciel firmy:

Otrzymywaliśmy sygnały od użytkowników, że chcieliby oni mieć możliwość eksperymentowania z zewnętrznymi materiałami do druku, które obecnie nie znajdują się w naszej ofercie. Najnowsza aktualizacja oprogramowania stanowi ukłon w stronę społeczności naszych użytkowników, a także pozwala otworzyć się na zupełnie nowe grupy docelowe. Pamiętajmy jednak, że tylko korzystając z materiałów Zortrax jesteśmy w stanie zapewnić najwyższą jakość i niezawodność sprzętu charakterystyczną dla naszych rozwiązań

Rafał Tomasiak – Prezes Zarządu Zortrax S.A.

Niezależnie od możliwości testowania innych filamentów, Zortrax oferuje obecnie siedem rodzajów materiałów do druku:

Aktualizację oprogramowania Z-SUITE do wersji 1.10 można pobrać ze strony www.zortrax.pl. Pamiętajcie, że wraz z aktualizacją oprogramowania należy zainstalować na drukarce 3D najnowszą wersję firmware.

Z początkiem maja, gdy przedstawiciele Zortrax powrócą z targów Hannover Messe 2017, opublikujemy wywiad, w którym zapytamy m.in. o dalsze plany rozwoju firmy oraz kilka dodatkowych szczegółów dotyczących samego upgrade oprogramowania.

Exit mobile version