Spóźniony news, ale o olbrzymiej wadze! Zortrax – największy polski producent drukarek 3D opublikował w poniedziałek najnowszą wersję swojego swojego autorskiego oprogramowania – Z-SUITE o numerze 1.10.0. Została w nim zawarta funkcjonalność, która stawia pracę z drukarkami 3D M200 i M300 na zupełnie nowym poziomie. Od teraz, każdy użytkownik otrzyma możliwość wyboru pracy albo z firmowymi materiałami eksploatacyjnymi producenta z rodziny Z-FILAMENTS, albo… dowolnym innym materiałem, dla którego będzie mógł stworzyć indywidualny profil. Innymi słowy, po raz pierwszy w historii będzie można drukować na Zortraxie np. z PLA!

Dotychczas użytkownicy drukarek 3D Zortrax M200 i Zortrax M300 mogli korzystać wyłącznie z oryginalnych materiałów do druku 3D dostarczonych przez firmę. Zintegrowane środowisko druku 3D składające się z autorskich rozwiązań (drukarka 3D, oprogramowanie i materiały do druku 3D) zapewniało wysoką jakość i powtarzalność drukowanych modeli, z których słynął Zortrax, jak również niezawodność samego sprzętu. Choć rozwiązanie takie wystarcza wielu użytkownikom i zapewnia łatwość korzystania z drukarki 3D, to wśród środowisk twórczych od dawna podnosiły się głosy proszące o możliwość eksperymentowania również z materiałami nie będącymi w ofercie Zortrax, w szczególności charakteryzujących się innymi właściwościami fizycznymi.

Do tej pory za pomocą Z-SUITE użytkownik mógł wybrać interesujący go filament (aktualnie 7 różnych gatunków), określić stopień jego wypełnienia oraz kilka podstawowych, dodatkowych parametrów wydruku 3D. Program zapewniał też edycję modelu w zakresie jego rozmiarów, ułożenia względem stołu roboczego drukarki 3D, jak również podzielenie go na kilka części (lub np. wydzielenie jego fragmentu i drukowania tylko jego). Kluczowy był tak naprawdę wybór profilu materiału, ponieważ decydował on o temperaturach głowicy drukującej, temperaturze stołu roboczego, ustawień retrakcji, czy szybkości płynięcia filamentu do głowicy. Teraz parametry te można ustawić samodzielnie.

Po uruchomieniu Z-SUITE, wgraniu modelu 3D i wybraniu opcji PRINT, w oknie ustawień parametrów wydruków 3D, w miejscu wyboru filamentów pojawiły się dwie opcje do wyboru:

  • ZORTRAX MATERIALS
  • EXTERNAL MATERIALS.

Wybór pierwszej opcji nic nie zmienia. Wybór drugiej daje użytkownikowi możliwość edycji:

  • temperatury głowicy drukującej
  • temperatury stołu roboczego
  • wypełnienia dolnych i górnych warstw modelu
  • ustawienia retrakcji
  • prędkość druku 3D
  • płynięcie filamentu do głowicy.

Co było powodem tej zmiany? Tak komentuje to Rafał Tomasiak – prezes Zortrax i współzałożyciel firmy:

Otrzymywaliśmy sygnały od użytkowników, że chcieliby oni mieć możliwość eksperymentowania z zewnętrznymi materiałami do druku, które obecnie nie znajdują się w naszej ofercie. Najnowsza aktualizacja oprogramowania stanowi ukłon w stronę społeczności naszych użytkowników, a także pozwala otworzyć się na zupełnie nowe grupy docelowe. Pamiętajmy jednak, że tylko korzystając z materiałów Zortrax jesteśmy w stanie zapewnić najwyższą jakość i niezawodność sprzętu charakterystyczną dla naszych rozwiązań

Rafał Tomasiak – Prezes Zarządu Zortrax S.A.

Niezależnie od możliwości testowania innych filamentów, Zortrax oferuje obecnie siedem rodzajów materiałów do druku:

  • Z-ABS przeznaczony jest do drukowania modeli koncepcyjnych, makiet, gadżetów czy figurek – dostępny w 11 wersjach kolorystycznych
  • Z-PCABS to materiał niezwykle odporny, także na działanie podwyższonych temperatur, przystosowany do drukowania np. obudów, części ruchomych czy elementów konstrukcyjnych, dostępny w kolorze Ivory
  • Z-PETG zapewnia modelom błyszczącą powierzchnię odporną na uszkodzenia mechaniczne, upływ czasu i wpływ światła, jest także wysoce odporny na działanie soli, kwasów, zasad i rozpuszczalników, dostępny w kolorze szarym i czarnym
  • Z-ULTRAT, to autorski polimer firmy Zortrax, charakteryzujący się większą odpornością na działanie czynników zewnętrznych, a także pozwalający na dalszą obróbkę mechaniczną, dostępny aż w 22 kolorach
  • Z-GLASS to materiał przepuszczający światło, pozwalający na drukowanie np. przezroczystych powierzchni imitujących szkło lub plastik
  • Z-HIPS znacząco zmniejsza ryzyko odkształceń i skraca czas potrzebny na obróbkę modelu. Unikatowa struktura absorbuje światło i pozwala zmniejszyć widoczność niedoskonałości; dostępny w 7 wersjach kolorystycznych
  • Z-ESD to materiał odporny na wyładowania elektrostatyczne, doskonale nadający się do drukowania np. obudów urządzeń elektronicznych, dostępny w kolorze czarnym.

Aktualizację oprogramowania Z-SUITE do wersji 1.10 można pobrać ze strony www.zortrax.pl. Pamiętajcie, że wraz z aktualizacją oprogramowania należy zainstalować na drukarce 3D najnowszą wersję firmware.

Z początkiem maja, gdy przedstawiciele Zortrax powrócą z targów Hannover Messe 2017, opublikujemy wywiad, w którym zapytamy m.in. o dalsze plany rozwoju firmy oraz kilka dodatkowych szczegółów dotyczących samego upgrade oprogramowania.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

6 Comments

  1. Nie ma co ukrywać, że to znaczący krok w przód dla wszystkich posiadaczy Z. Razem z aktualizacją wystartowała też promocja -20% co warto także zauważyć. Jakkolwiek zawsze jakaś łyżka dziegciu się znajdzie i dla mnie są nią choćby błędy w samym Z-suite, które ciągną się już od wersji 1.7.2. Osobiście nie lubię takiej filozofii, która wprowadza nowe rozwiązania zanim wyeliminuje się stare problemy.

  2. teraz niech dadzą sobie jeszcze spkój z ich zcode i przejdą na gcode 😉

  3. Ale czy to jest opłacalne dla Zortraxa…? Czy przez to przez to posunięcie klienci nie będą kupować mniej filamentów Zortraxa…? Być może się nie znam, ale takie pytania same się nasuwają, bo na ten moment mam wątpliwości…

    1. na runku jest tyle „zamienników”, że i tak kto chciał mógł drukować na materiałach innych firm więc ten krok jest jak najbardziej rozsądny.

    2. Po prostu zorientowali się (zapewne) że ich drukarki coraz częściej były dyskwalifikowane z racji wymuszonej niekompatybilności z wieloma atrakcyjnymi, zewnętrznymi materiałami. Prosta logika, ochrona pozycji rynkowej – coś z tym musieli w końcu zrobić.

      …Gdyby to zrobili rok temu, mieliby o 3 egz. sprzedane więcej 😀

  4. Moja radość z nowych możliwości była tak wielka jak rozczarowanie po pierwszych próbach na PET-M.
    Miałem nadzieję na więcej … np rezygnacja z „raft”u, możliwość eksportu kodu z simplify3d, ofset dla pierwszej warstwy itp itp. Szkoda …
    Czas się pozbyć jednego z Zortraxów i dokupić kolejnego FELIXA PRO ( otwarty system, automatyczne poziomowanie stołu, dwie głowice…) Od kiedy Felix jest u mnie w użyciu Zortrax-y
    stosuję do Z-ABS-u i HIPSU dla mnie wytrzymałych elementów (jest ich niestety mało) a większość detali to PET-M z 3D Universal..

Comments are closed.

You may also like