Site icon Centrum Druku 3D | usługi druku 3D, drukarki 3D, wiedza i informacja

ABS Fusion+ – filament ABS kompatybilny z rozpuszczalnym w wodzie materiałem podporowym

Każdy kto kiedykolwiek korzystał z dwugłowicowej drukarki 3D, drukując modele z rozpuszczalnymi w wodzie supportami z PVA wie, że materiał ten łączy się zdecydowanie lepiej z PLA niż z ABS. Fakt ten w znacznym stopniu ogranicza możliwość korzystania z tego rozwiązania przy najbardziej wymagających obiektach. Innofil3D wraz z Polyscope Polymers opracowali właśnie ABS Fusion+, którego główną cechą jest łatwość łączenia się z PVA.

Podstawowym problemem ze standardowym tworzywem ABS jest jego stosunkowo słaba adhezja do różnego rodzaju powierzchni. Związane jest to z jego wysokim skurczem objętościowym i dotyczy również kontaktu z materiałem podporowym PVA. Tę niepożądaną właściwość wyeliminowano w filamencie ABS Fusion+, pozostawiając resztę jego cech wytrzymałościowych bez zmian.

Za nowe tworzywo odpowiedzialne są dwie (prawie) holenderskie firmy. Jedna z nich to Innfil3D, znany producent filamentu do drukarek 3D, który odpowiedzialny jest między innymi za PRO1, materiał stanowiący kompromis pomiędzy PLA, a ABS. W zeszłym miesiącu firma ta została przejęta przez BASF, ale nadal jeszcze tworzy produkty pod niezmienioną marką. Druga to Polyscope Polymers, która jest jednym z największych dostawców styrenu maleinowego (SMA).

ABS Fusion+ jest (według producenta) idealnym tworzywem dla odbiorców przemysłowych, wymagających jak największej dokładności i jak najmniejszych wypaczeń na drukowanym obiekcie. Ze względu na możliwość posiłkowania się PVA, mogą  to być modele o bardzo skomplikowanej geometrii, z przeznaczeniem na wszelkiego rodzaju prototypy użytkowe.

Tajemnicą właściwości adhezyjnych ABS Fusion+, jest produkowany przez Polyscope XILOY 3D, którego bazę stanowi przede wszystkim SMA. Jak wyjaśniają twórcy tworzywa, głównym problemem dostępnych na rynku filamentów ABS jest to, że produkowane są głównie z granulatu przeznaczonego do formowania wtryskowego. Przez to właśnie tworzywa te, pomimo że są wytrzymałe, to nie są w pełni zoptymalizowane pod druk 3D. Optymalizację tą ma zapewniać właśnie integracja ABS z XILOY 3D, a było to możliwe tylko dzięki wieloletniemu doświadczeniu w pracy z SMA i dogłebnym poznaniu jego właściwości.

ABS Fusion+ zostanie zaprezentowany na odbywających się pod koniec miesiąca w Birmingham, targach TCT.

Źródło: www.3ders.org

Exit mobile version