Innofill3D, holenderski producent filamentów mogący się pochwalić wieloletnim doświadczeniem w branży, na zakończonych w czwartek targach AM w Amsterdamie zapowiedział wprowadzenie nowej linii profesjonalnych materiałów do drukarek 3D działających w technologii FDM. Będą to tworzywa przeznaczone przede wszystkim do prototypowania oraz wykonywania wydruków użytecznych. Pierwszym z opracowanych produktów jest PRO1, filament pozwalający na otrzymanie bardzo wytrzymałych modeli bez konieczności kompromisowego zmniejszania prędkości druku 3D.

Wielu producentów wykazuje wyjątkową lekkość i swobodę we wzbogacaniu nazwy swoich produktów w przedrostek lub przyrostek „pro”. Nie zawsze, ale jednak w większości przypadków na samej nazwie się kończy i nie przekłada się to na oferowaną jakość tworzywa. W przypadku Innofill3D słowa te nie wydają się być rzucanymi na wiatr. Firma ta nie tylko posiada udokumentowane doświadczenie w badaniu tego typu materiałów, ale też filament PRO1 zgodny jest z normami dotyczącymi wytrzymałości tworzyw sztucznych ISO 527, ISO 179 oraz ISO 178.

Zgodnie z deklaracjami producenta PRO1 daje nam możliwość skrócenia czasu druku 3D o 30%-80%, w zależności od możliwości naszej drukarki. Dzięki zmodyfikowanym właściwościom płynięcia materiału jesteśmy w stanie uzyskać prędkość druku z zakresu 70-150 mm/s przy zastosowaniu temperatury 200-230ºC, zachowując przy tym bardzo dobre właściwości wytrzymałościowe, przewyższające właściwości ABS. Ponadto wydruki wykonane z tego materiału cechują się bardzo wysoką jakością wykończenia powierzchni, nawet przy podwyższonych prędkościach druku 3D.

new-pro1-3d-printing-material-innofil3d-promises-30-percent-faster-printing-speeds-2

PRO1 zapewnia idealny kompromis pomiędzy PLA i ABS, biorąc z każdego z tych materiałów to co ma najlepszego do zaoferowania. Oprócz łatwości i dużej prędkości druku, zapewnia też bardzo dobre właściwości adhezyjne. Przy temperaturze stołu powyżej 60ºC drukować możemy na czystym szkle, z kolei przy użyciu kleju bądź taśmy malarskiej grzanie stołu możemy wyłączyć. Poza tym wykonane z niego wydruki wytrzymują wysokie naprężenia oraz cechują się wysoką odpornością na uderzenia.

new-pro1-3d-printing-material-innofil3d-promises-30-percent-faster-printing-speeds-3

Filament dostępny jest w średnicach 1,75 mm oraz 2,85 mm na 0,75 kg szpulach sprzedawanych w cenie 36,95 €. Dostępny jest w kolorach czarnym, naturalnym oraz srebrnym.

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like