Site icon Centrum Druku 3D | usługi druku 3D, drukarki 3D, wiedza i informacja

Najpierw Zortrax teraz MakerBot – DELL zaczyna kolekcjonować drukarki 3D

W tydzień po tym jak obwieściliśmy światu, że olsztyński Zortrax ma sprzedać DELL`owi 5000 szt. swoich drukarek 3D, amerykański gigant komputerowy ogłosił kolejny spektakularny deal w postaci wprowadzenia do swojej oferty drukarek 3D MakerBota! W przeciwieństwie do Zortraxa, Replicatory MakerBota nie staną w biurach projektowych firmy, tylko będą sprzedawane przez DELL`a w jego salonach w USA. Tym samym staną się komplementarną częścią oferty – klienci będą mogli kupić drukarkę 3D od razu z komputerem (lub odwrotnie) na podobnej zasadzie jak kupują obecnie tradycyjne drukarki do papieru.

Pełny pakiet ofertowy będzie zawierał:

Sprzedaż ma oficjalnie ruszyć 20 lutego br. Będzie miała miejsce wyłącznie w USA, wyłącznie w oficjalnych salonach sprzedaży DELL`a. Zarówno Andy Rhodes – executive director stacji roboczych Dell Precision, jak i Bre Pettis – CEO MakerBota wypowiadają się na temat współpracy bardzo entuzjastycznie. DELL jest pierwszym producentem komputerów, który nawiązał na taką skalę współpracę handlową z producentem drukarek 3D, MakerBot poszerza z kolei swoje kanały sprzedaży, pamiętamy bowiem, iż od połowy zeszłego roku Replicatory 2 i 2X są dostępne w salonach Microsoft Store.

Źródło: www.3ders.org

Zatem spory sukces MakerBota, przyćmiewający nieco naszą radość z zeszłotygodniowej, sensacyjnej informacji o Zortraxie. Ale czy na pewno…?

Gdy pochylimy się nieco nad szczegółami transakcji (oczywiście tylko w takim zakresie w jakim pozwala nam na to szczegółowa wiedza na ich temat), sprawy nie wyglądają wcale tak dobrze ani dla MakerBota ani dla DELL`a…

  1. Zortrax sprzedaje DELL`owi 5000 szt. – ile sprzedaje MakerBot? Nie wiadomo? Nie wiadomo na jakiej zasadzie DELL udostępnia przestrzeń sprzedażową w swoich salonach, mogę zakładać, iż kupuje od MakerBota konkretne ilości urządzeń na ich dalszą odsprzedaż, ale nie musi to być wcale takie oczywiste. Poza tym w pierwszym okresie trwania sprzedaży, na pewno nie będzie towarował się w nie wiadomo jakich ilościach? Na pewno nie będzie to 5000 szt. urządzeń.
  2. Ile DELL ma salonów sprzedaży w USA? Sprzedaż będzie odbywać się wyłącznie w oficjalnych salonach firmowych, których wbrew pozorom wcale nie jest tak dużo. Sukces będzie zatem miał póki co charakter propagandowy, ponieważ rzeczywista sprzedaż wcale nie musi z tego tytułu znacząco podskoczyć?
  3. Z czego drukuje MakerBot? Tylko i wyłącznie z PLA. Tzn. Replicator 2X ma jako jedyny możliwość druku 3D z ABS, ale całe środowisko robocze oraz filamenty są nastawione na PLA. Z jednej strony jest to świetne rozwiązanie dla klienta indywidualnego, który nie będzie miał poważniejszych problemów z drukiem prostych i nieskomplikowanych rzeczy (np. modeli opisywanej w poprzednim artykule Hondy), lecz z drugiej ogranicza znacząco odbiorców z rynku profesjonalnego, którzy chcą i potrzebują drukować z ABS. Co prowadzi nas do kolejnego pytania…
  4. Po co DELL`owi tak skomplikowana oferta na komputery? Firma uwierzyła chyba Bre Pettisowi, że jego drukarki 3D są naprawdę prosumenckie, a PLA to idealny materiał do druku 3D dla profesjonalistów. Tylko kwestia wiary może tłumaczyć, dlaczego postanowili połączyć Replicatora z wyjątkowo rozbudowaną maszyną do projektowania profesjonalnych modeli 3D oraz najnowszą wersją Solid Edge`a.
  5. Po prostu pomóżmy sobie nawzajem… Bo w tym wszystkim chyba tak naprawdę chodzi przede wszystkim o to, aby podbudować nawzajem swój nieco nadszarpnięty wizerunek? Jeśli chodzi o DELL`a to sprawa jest oczywista – firma przeżywa olbrzymie kłopoty i na ratunek musiał przybyć sam ojciec założyciel przedsiębiorstwa, Michael Dell, który wykupił ją z rąk akcjonariuszy, przejmując nad nią pełną kontrolę. Jeśli chodzi o MakerBota to stwierdzenie o nadszarpniętym wizerunku brzmi absurdalnie – firma jest świeżo po prezentacji swoich urządzeń na targach CES w Las Vegas, gdzie wzbudziła powszechny aplauz i zainteresowanie mediów prezentacją swoich urządzeń – a przede wszystkim innowacyjnego środowiska roboczego. Skąd zatem to stwierdzenie?Otóż nie da się ukryć, iż główną gwiazdą targów było jednak 3D Systems, które najpierw wyprzedziło MakerBota o kilka godzin z równie spektakularną prezentacją swoich urządzeń, a potem zaprezentowało will.i.ama jako swojego nowego dyrektora kreatywnego. Tego samego, który we wcześniejszym teledysku z Britney Spears promował drukarkę Bre Pettisa. Oprócz tego warto zauważyć, iż współpraca firmy ze Stratasysem może i otworzyła drzwi do sejfu z patentami, ale zamknęła drogę do korzystania z ABS. MakerBot ograniczając się do PLA bardzo mocno straci w końcowym rozrachunku. W końcu sam deal DELL`a z Zortraxem pokazał, że teoretycznie kompletnie nieznana szerzej w branży firma „z Europy” jest w stanie przeprowadzić tak wielką transakcję. W obliczu tego, podpisanie przez Bre Pettisa kontraktu na sprzedaż drukarek 3D w salonach DELL`a urosło do rangi honorowej…

Podsumowując, umowa pomiędzy DELL`em a MakerBotem na sprzedaż drukarek 3D jest bardzo znaczącym, ale z pewnością nie przełomowym wydarzeniem. To raczej kolejny krok w kierunku popularyzacji zarówno Replicatorów jak i samych drukarek 3D w świadomości zwykłych amerykanów, odwiedzających salony firmowe DELL`a. Oceniałbym to przede wszystkim jako ciekawe posunięcie marketingowe i PR`owe, ale nie przeceniałbym jego wartości handlowej i sprzedażowej dla obydwu stron.

Źródło: www.3ders.orgwww.3dprintingindustry.com

Exit mobile version