Site icon Centrum Druku 3D | usługi druku 3D, drukarki 3D, wiedza i informacja

O butach z drukarki 3D po raz trzeci

O możliwości drukowania butów pisaliśmy już dwukrotnie: raz w przypadku pewnej brytyjskiej dziennikarki, a drugi raz przy okazji pokazu mody w Antwerpii w czerwcu tego roku. Tym razem będzie o butach, które każdy może wydrukować sobie sam. O ile oczywiście posiada drukarkę 3D – CubeX… Cubify (marka 3D Systems) wypuściło darmowe pliki STL z projektami czterech różnych par damskiego obuwia. Niestety, podobnie jak to miało miejsce w przypadku butów Lydii Slater, również i tym razem dość tandetne obuwie z ABS próbuje być lansowane jako coś niezwykle ekskluzywnego…

Autorem tych projektów jest Janne Kyttanen, dyrektor kreatywny 3D Systems. Buty mają bardzo oryginalny – futurystyczny design i są osadzone na absurdalnie wysokim koturnie. Każdy model posiada do wyboru kilka najbardziej standardowych rozmiarów (35-40), które można wydrukować w dowolnym kolorze z ABS. Można, o ile jest się w posiadaniu odpowiednio dużej drukarki 3D. Taką jest np. CubeX autorstwa 3D Systems, zatem tajemnicę powodu tak dużych koturnów – i co za tym idzie, tak dużych rozmiarów buta mamy chyba rozwiązaną…

Druk jednego buta trwa od 6 do 7 godzin, zatem potrzeba min. pół dnia aby wejść w posiadanie pary wydrukowanego obuwia. Oczywiście po wydruku wskazana byłaby jeszcze obróbka i wygładzenie krawędzi wokół stóp, aby ich nie poranić – ewentualnie „kąpiel” w oparach acetonu, co przy tak dużym rozmiarze modelu, może być dość interesującym wyzwaniem.

Janne Kyttanen oraz 3D Systems stworzyli całą ideologię do swojego projektu:

Hmm… Pisałem już o tym przy okazji butów Pani Slater, lecz z chęcią to powtórzę:

Podsumowując, idea jest jak najbardziej ciekawa, jednakże dopóki nie zaczną być stosowane odpowiednie materiały do druku, jak chociażby Elasto Plastic z SHAPEWAYS lub materiał gumopodobny z MATERIALISE, druk obuwia z tandetnego, przemysłowego ABS mija się zwyczajnie z celem.

Na koniec ciekawa informacja: Janne Kyttanen oprócz projektowania butów, zajmuje się również drukowaniem 3D jedzenia. „Druk 3D jedzenia to kolejna granica do przekroczenia” – mówi Janne – „pewnego dnia będziemy mogli wydrukować sobie hamburgera„. Jeśli będzie on drukowany z podobnych materiałów co jej buty, to nie pozostaje mi nic więcej, jak życzyć smacznego…

Źródło: www.cubify.com/blog/

Exit mobile version