Site icon Centrum Druku 3D | usługi druku 3D, drukarki 3D, wiedza i informacja

Nowy system ocen drukarek 3D w testach

Dziś dokonaliśmy dużej zmiany w obszarze ocen drukarek 3D, jakie przyznajemy podczas publikacji testów i recenzji. Z uwagi na ciągłe zmiany jakie zachodzą zarówno na rynku, jak i w obszarze specyfikacji technicznych urządzeń, uznaliśmy że dotychczasowy model ocen przestał być adekwatny do rzeczywistości i wymaga poważnych modyfikacji. Na bazie naszych doświadczeń i wiedzy, dodaliśmy kilka nowych kategorii oraz usystematyzowaliśmy przyznawanie ocen.

Gdy projektowaliśmy nasz system oceniania drukarek 3D, był rok 2014 i wiele rzeczy wyglądało zupełnie inaczej niż dziś… Przykładowo, drukarka 3D UP Mini – którą wciąż uważamy za jedno z najlepszych urządzeń klasy desktop w historii urządzeń tego typu, kosztowała 2900 PLN brutto, co było wtedy fantastyczną ceną za drukarkę 3D w ogóle. Dlatego liczba punktów jaką przyznaliśmy jej w tej kategorii wynosiła 10/10. Teraz, gdy możemy z powodzeniem kupić drukarkę 3D za mniej niż 500 PLN brutto, kwota blisko 3000 PLN przestała być już tak atrakcyjna i wymagała zmiany.

Kolejna kwestia to coraz większe obszary robocze drukarek 3D oraz wyposażanie ich w komunikację bezprzewodową i kamery video, co w naturalny sposób wymusza zwiększenie ceny urządzenia. Sporo urządzeń desktopowych posiada także własne, dedykowane oprogramowanie sterujące, co również postanowiliśmy premiować. Nowy system składa się z 10 kategorii, w którym zaledwie cztery pozycje mają charakter subiektywnej oceny redaktora opisującego dany sprzęt – reszta kategorii została usystematyzowana i nie ma w nich już dowolności, którą do niedawna stosowaliśmy.

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkie warunki ocen spotkają się z akceptacją wszystkich czytelników, niemniej jednak uznaliśmy, że nowy system wciąż jest dużo lepszy i bardziej adekwatny do rzeczywistości niż poprzedni. Zmodyfikowaliśmy oceny wszystkich przetestowanych do tej pory urządzeń, co doprowadziło w niektórych przypadkach do sporych zmian… Z drugiej strony unikniemy dość kuriozalnych sytuacji, gdy amatorski Panowin F1 (nota bene świetna drukarka 3D!) jest oceniony na wyższym poziomie niż Ultimaker 3 lub Zortrax…

Poniżej prezentujemy nowy system ocen wraz z opcjonalnym komentarzem.

CENA

Dziś świadomość tego czym jest drukarka 3D i do czego można ją wykorzystać w codziennej pracy jest bez porównania wyższa niż trzy lata temu. Nie brakuje podmiotów, dla których ma ona charakter drugorzędny, o ile urządzenie posiada odpowiednio wysokie parametry techniczne. Dlatego tak jak kiedyś za urządzenia kosztujące po 10.000 PLN wzwyż przyznawaliśmy najniższą ocenę – 1 punkt, tak teraz zwiększyliśmy tolerancję pięciokrotnie. Równocześnie maksymalna ocena – 10 punktów, została zarezerwowana dla naprawdę tanich zestawów do samodzielnego montażu, kosztujących mniej niż 1000 PLN brutto.

OBSZAR ROBOCZY

Co z tego, że drukarka 3D jest bardzo tania, skoro jej obszar roboczy to zaledwie 10-12 centymetrów w osiach XYZ? Dodaliśmy tą kategorię, aby zbilansować stosunek niskiej / wysokiej ceny, do możliwości jakie daje dane urządzenie. Punkty są przyznawane za pojemność sześcienną drukarki 3D (w nawiasie podaliśmy przybliżone wymiary obszaru roboczego – ale nie jest on równoznaczny z pojemnością; dotyczy to urządzeń o prostokątnych stołach).

GOTOWOŚĆ DO PRACY

Co z tego, że drukarka 3D jest super tania, jeśli najpierw musimy ją samodzielnie poskładać, potem pobrać skądś „dowolny” slicer i go samodzielnie skonfigurować? Od teraz premiujemy drukarki 3D, które są od razu gotowe do pracy i nie wymagają od użytkownika dodatkowej wiedzy jak sprawić, żeby urządzenie drukowało…

WYGLĄD I JAKOŚĆ WYKONANIA

Subiektywna ocena autora testu / recenzji. Dotyczy zarówno tego jak urządzenie wygląda, lecz przede wszystkim, jakich komponentów użyto do jej produkcji. Premiowane są drukarki 3D, gdzie liczba elementów drukowanych na drukarkach 3D jest zredukowana do minimum lub nie ma ich wcale, jest za to sporo detali z plastiku, z wtrysku.

OPROGRAMOWANIE

Premiujemy urządzenia wyposażone w autorskie oprogramowanie. Zdajemy sobie sprawę, że znajdą się osoby, które uwielbiają „grzebać” w ustawieniach darmowych programów typu open-source, ale nasze testy i recenzje są kierowane przede wszystkim do użytkowników, którzy wykorzystują drukarki 3D do pracy, a nie do celów hobbistycznych.

KOMUNIKACJA

Premiujemy urządzenia, z którymi praca może przebiegać w sposób zdalny i nie wymaga biegania do urządzenia (które może znajdować się w innym pomieszczeniu) z kartą SD (lub microSD) w ręku.

JAKOŚĆ PRACY z DRUKARKĄ 3D (USABILITY)

Subiektywna ocena autora testu / recenzji.

BEZAWARYJNOŚĆ

Subiektywna ocena autora testu / recenzji, gdzie np.:

MOŻLIWOŚĆ PRACY NA WIELU MATERIAŁACH

Jeden z podstawowych parametrów drukarek 3D. Usystematyzowaliśmy tą kategorię, gdyż wcześniej byłą to spora dowolność w ocenie redaktorów…

JAKOŚĆ WYDRUKÓW

Subiektywna ocena autora testu / recenzji.

Aktualny ranking testowanych drukarek 3D:

[columns] [column size=”1/3″]1.  Ultimaker 3
2.  Ultimaker S5
3.  MakerBot Replicator+
4.  MakerBot Replicator 5th
…..Ultimaker 2
…..Zortrax M300
7.  CraftBot XL
…..Zortrax M200
9.  CraftBot 2
10. UP Mini
11. BCN3D Sigma
……ZMorph 2.0 SX
13. 3DGence One
14. UBOT 3D S+
15. Monkeyfab PRIME
16. Panowin F1
17. Einstart-S
18. Robo 3D R1
19. be3D DeeGreen
20. ODO Play
……CEL Robox
[/column] [column size=”1/5″]8,5
8,3
7,8
7,5
7,5
7,5
7,4
7,4
7,1
7,0
6,9
6,9
6,8
6,6
6,3
5,9
5,6
5,5
5,1
5,0
5,0
[/column] [/columns]
Exit mobile version