Jednym z głównych beneficjentów profesjonalnych technologie przyrostowe, obok branży motoryzacyjnej i lotniczej, jest szeroko pojęty sektor medyczny. Wachlarz dostępnych technologii i potencjalnych zastosowań druku 3D sprawia, że metody addytywne mogą stanowić rozwiązanie w różnorodnych dziedzinach medycyny – zarówno podczas produkcji skomplikowanych implantów ortopedycznych jak przygotowywania modeli przedoperacyjnych.
Intensywny rozwój technologii przyrostowych w kontekście medycyny stał się głównym tematem tegorocznych Pomorskich Dni Druku 3D, czyli największemu wydarzeniu poświęconemu drukowi 3D na Pomorzu. Motywem przewodnim tegorocznej edycji będzie wykorzystanie trójwymiarowych wydruków w medycynie i protetyce. Wydarzenie, które odbędzie się w dniach 4 – 5 grudnia 2017 r. w Gdańskim Parku Naukowo-Technologiczny (poniedziałek) oraz w Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym w Gdyni (wtorek) kierowane jest w przede wszystkim do: chirurgów, ortopedów, stomatologów, a także protetyków oraz studentów kierunków medycznych.
Jednak jak przyznaje Katarzyna Czapiewska z PPNT w Gdyni organizatorzy nie zamykamy się jednak na żadną z lekarskich specjalizacji, ponieważ każdy, kto dostrzega potencjał, jaki niesie zastosowanie druku przestrzennego w obszarze nowoczesnej medycyny znajdzie w programie konferencji temat wart uwagi.
Wydarzenie po raz pierwszy organizowane jest przez współpracujące w ramach Zintegrowanego Centrum Druku 3D trójmiejskie parki technologiczne: Pomorski i Gdański oraz firmę Bibus Menos z Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dla wszystkich zainteresowanych technologią druku przestrzennego organizatorzy przygotowali szereg tematycznych prelekcji oraz zapewniają możliwość zobaczenia gotowych wydruków, które mają realne zastosowanie na różnych polach nowoczesnej medycyny.
Podczas pierwszego dnia imprezy uczestnicy poznają zastosowywania druku przestrzennego w celach badawczych, diagnostycznych, terapeutycznych czy edukacyjnych. Swoimi doświadczeniami związanymi z drukowaniem modeli przedoperacyjnych opowiedzą specjaliści ze Szpitala w Ochojcu oraz naukowcy Politechniki Śląskiej. Jednym z prelegentów jest Wojciech Wojtkowski z Elbląga, zajmujący się tworzeniem trójwymiarowych modeli serc, pomagających w diagnostyce a także leczeniu złożonych wad nawet na etapie prenatalnym.
Drugi blok programu tego dnia poświęcony będzie zastosowaniu wydruków 3D w stomatologii i protetyce, m.in. do wykonywania koron, mostów i protez- nie zabraknie zarówno porad ekspertów, jak i przejmujących dowodów na to, że nowa technologia to przyszłość współczesnej medycyny.
Grono prelegentów zasili dr Marcin Elgalal – pomysłodawca nowatorskiej metody leczenia z wykorzystaniem druku 3D, który opowie o powstających w Łódzkiej Pracowni Indywidualnych Implantów Medycznych uzupełnieniach ubytków kości. Technologie przyrostowe są wykorzystywane m.in.na oddziale chirurgii szczękowej w szpitalu im. Barlickiego oraz neurochirurgii w szpitalu im. Kopernika w Łodzi.
Drugiego dnia konferencji przedpremierowo zaprezentowana zostanie klamra w całości wydrukowana w pracowni Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia. Ci, którzy ją widzieli, mówią już o rewolucji w medycynie. Rozwiązanie może bowiem stanowić alternatywę dla zabiegów chirurgicznych wykonywanych na ludzkim sercu. To pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie.
Pełna agenda wydarzenia dostępna tutaj. Wstęp jest wolny, jednak ze względu na ograniczoną ilość miejsc organizatorzy wymagają wcześniejszej rejestracji.