Dziś w Amsterdamie rozpoczęły się targi Additive Manufacturing Europe 2016, gdzie wystawiają się czołowe firmy z branży druku 3D w Europie. Nie brakuje naturalnie polskich akcentów – jednym ze sponsorów wydarzenia jest Zortrax, ponadto na targach obecni są przedstawiciele 3D Phoenix, 3D Lab i Fiberlogy. Jesteśmy na nich również my i specjalnie dla Was, przeprowadzamy jedyną w swoim rodzaju relację na żywo z wydarzenia.
Pierwsze wrażenie z targów – cóż, w porównaniu do Dni Druku 3D w Kielcach prezentują się one dość skromnie… Oczywiście firmy, które wystawiają się w Amsterdamie są bez porównania większe i bardziej znane od tych, jakie wystawiają się w Kielcach, jednakże skala wydarzenia oraz brak jakichkolwiek imprez towarzyszących, czynią z AM Europe wydarzenie bardzo kameralne. To oczywiście tylko pierwsze wrażenie, jakie odniosłem po pierwszych 60 minutach obecności na targach.
16:15
Kończymy naszą relację. Mam nadzieję, że miłym akcentem…?
16:00
WASP i drukowanie 3D w wersji ekstremalnej…
Oczywiście to nie jedyna gigantyczna drukarka 3D jaką oglądaliśmy na targach:
A tak wyglądają filamenty do BigRep:
Na targach pojawili się przedstawiciele wszystkich najważniejszych mediów piszących o druku 3D. Oto Eddie Krassenstein – współzałożyciel 3DPrint.com.
Davide Sher z Il Replicatore, SmarTech i 3DPrint.com:
Ponadto, poznaliśmy osobiście legendarną Rachel Park i All3DP.
Na targach jest też drukarka 3D drukująca z metalu:
15:30
Kolejny update. W komentarzu poproszono nas o więcej zdjęć Audi RS5 stojącego na stoisku Ultimakera. Oto one…
Oprócz tego, Ultimaker zaprezentował pewien „gadżet” umożliwiający druk 3D… z silikonu! Wydaje się to bardzo proste, ale w praktyce sprawienie, aby rozwiązanie działało w prawidłowy sposób jest dość sporym wyzwaniem.
We wcześniejszych update’ach sporo miejsca poświęciliśmy Zortraxowi. Tymczasem to nie jedyna polska firma, która wystawia się w Amsterdamie. Na początek 3D Phoenix, który oprócz Zortraxa, zaprezentował ZMorpha, HBota i Sinterit Lisę.
Fiberlogy prezentuje swoje filamenty, z których drukuje 3DGence One i Felix PRO:
Tuż obok w/w stacjonuje 3D Lab, oferujący profesjonalne usługi druku 3D na maszynach 3D Systems:
13:00
Bez dwóch zdań stoisko Zortraxa jest najlepsze na całych targach. Zapomnijcie o drukarkach 3D, jest ich na rynku cała masa – ten wydruk 3D (czy można nazywać go jeszcze „wydrukiem 3D„?) jest absolutną gwiazdą Additive Manufacturing. Oto SuperHero w pełnej krasie…
Model składa się z blisko 200 elementów i był drukowany na kilkudziesięciu drukarkach 3D (60…?) z Z-HIPS.
Ultimaker zaprezentował dedykowaną stację do produkcji niskoseryjnej. Kluczem do tego rozwiązania jest autorskie oprogramowanie zdolne obsługiwać równocześnie do 70-80 drukarek 3D. Ta liczba jeszcze wzrośnie… Wkrótce więcej szczegółów na temat tego rozwiązania.
BigRep i jego wielkie drukarki 3D:
Jednakże Leapfrog postanowił zrobić coś większego – przynajmniej jeśli chodzi o wysokość wydruku…
Zaprezentował też zupełnie nową drukarkę 3D:
Garść innych nowości…
Na targach można też spotkać wiele znajomych osób z Polski i zagranicy…
Wyjątkowe spotkanie z Kerrym Stevensonem (znanym szerzej jako General Fabb) i Marney Stapleyz serwisu Fabbaloo.com – jednego z najbardziej opiniotwórczych miejsc na temat druku 3D w sieci.
10:30
Dziś o 12:00 odbędzie się oficjalna premiera nowej drukarki 3D Zortraxa – M300. Póki co, możecie zobaczyć ją już teraz u nas.
Oparta o konstrukcję M200, ma powiększony obszar roboczy o 10 cm w każdej osi (30 x 30 x 30 cm). Drukuje ze wszystkich standardowych materiałów za wyjątkiem Z-ABS. W dalszym ciągu nie obsługuje PLA. Nie ma podgrzewanej komory roboczej. Na pierwszy rzut oka wygląda bardzo fajnie. Zortrax zrobił to, co powinien uczynić już dawno temu. Niestety wolał uwikłać się w Inventure…
Dziś po raz pierwszy udało mi się zobaczyć na żywo stację do post processingu do Inventure. Niestety wciąż nie wiadomo kiedy zobaczymy samą drukarkę 3D w sprzedaży…?
Poza tym, stoisko Zortraxa jest chyba najlepsze na całych targach…
Krótki przegląd pozostałych stosik… Wkrótce więcej szczegółowych informacji.