Adobe poszerza obsługę druku 3D w Photoshop CC

Na początku roku Adobe, czołowy producent oprogramowania do tworzenia grafiki bitmapowej wypuścił nową wersję swojego sztandarowego produktu – Photoshopa w wersji CC (Creative Cloud). Oprócz szeregu usprawnień, po raz pierwszy w historii dołączono wtedy możliwość obsługi obiektów przeznaczonych do druku 3D, Photoshop został również zintegrowany z oprogramowaniem MakerBota oraz chmurami Shapeways i Sketchfab. Dziś Adobe zaprezentowała najnowszą wersję programu, w której obsługa druku 3D została poszerzona jeszcze bardziej.

Do tej pory PS CC zawierał następujące udogodnienia w kwestii druku 3D:

  • umożliwienie obróbki modeli w formatach STL, OBJ, 3DS i pokrewnych
  • oprogramowanie natywne dla MakerBota i Cubify
  • integracja z Shapeways umożliwiająca bezpośredni eksport modeli z poziomu programu do systemu zamówień Shapeways i zlecenie wydruku
  • możliwość wyświetlania modeli 3D w Behance z wykorzystaniem Sketchfaba.

W najnowszej wersji dodano:

  • oprogramowanie natywne do kolejnych drukarek 3D:
    • seria ProJet od 3D Systems, czyli urządzenia drukujące w w pełnym kolorze z proszku gipsowego (CJP)
    • MCor IRIS, czyli urządzenia drukujące z papieru
    • Solidoodle, czyli popularna w USA niskobudżetowa drukarka 3D
  • możliwość tworzenia własnego oprogramowania natywnego dla innych drukarek 3D, umożliwiając druk 3D bezpośrednio z poziomu Photoshopa
  • integracja ze Sculpteo na podobnej zasadzie co z Shapeways.

Photoshop CC druk 3D 01

Generalnie zmian pod kątem druku 3D nie jest zbyt wiele. Najważniejszymi są chyba wysyłanie plików do druku 3D bezpośrednio do ProJetów, które są bardzo popularne i posiada je wiele firm oraz możliwość tworzenia własnych profili drukarek 3D dla programu. Photoshop ma w zamyśle Adobe służyć jako swego rodzaju pomost pomiędzy programami do tworzenia grafiki obiektowej, a drukarką 3D. W Photoshopie możemy nakładać szczegółowe tekstury na obiekty co przy połączeniu z drukarkami 3D Systems czy MCora jest świetnym rozwiązaniem. Jeśli chodzi o możliwość samodzielnego łączenia PS`a z teoretycznie dowolną drukarką 3D to nie jestem do tego specjalnie przekonany. Wszystkie pozostałe drukarki 3D są monochromatyczne (nie licząc FDM z kilkoma głowicami drukującymi) więc Photoshop nie będzie miał tu zbyt wiele pola do popisu.

Koniec końców w dalszym ciągu czekamy na te same opcje w starszym bracie CC, czyli wersji Creative Suite. Póki co mam wrażenie, że Adobe jedynie testuje cały koncept, przed wprowadzeniem go do wszystkich programów graficznych jakie ma w portfelu.

Źródło: www.3dprintingindustry.com
Grafika: [1] [2]

Scroll to Top