Arburg prezentuje nową, trzygłowicową drukarkę 3D, umożliwiającą drukowanie z granulatu

Podczas targów formnext 2018 we Frankfurcie nad Menem Arburg – niemiecki koncern specjalizujący się w produkcji maszyn i linii do formowania wtryskowego, zaprezentował najnowszy model swojej drukarki 3D z serii Freeformer, drukującej z tworzyw sztucznych w formie granulatu. Freeformer 300-3X posiada nie tylko największy ze wszystkich modeli obszar roboczy, tak został wyposażony w aż trzy głowice drukujące, umożliwiające drukowanie detalów z dwóch różnych materiałów oraz rozpuszczalnego materiału podporowego.

Maszyny Arburga wykorzystują w pracy autorską technologię APF (Arburg Plastic Freeforming), umożliwiającą drukowanie detali z termoplastów w formie granulatu, tj. identycznych jak te stosowane w procesie formowania wtryskowego (tworzywa przekształcane w nitkę filamentu muszą przejść mniejszą lub większą modyfikację w procesie ich wytwarzania). Materiał jest topiony w głowicy drukującej, a następnie natryskiwany pod ciśnieniem w formie małych kropelek na stół roboczy / kolejne warstwy modelu (w przypadku tradycyjnych drukarek 3D typu FDM / FFF materiał jest nakładany w sposób ciągły).

Pierwsze modele Freeformera zostały zaprezentowane już w 2013 roku. Od tamtej pory maszyny są sukcesywnie rozwijane przez firmę, jednakże najnowszy model – 300-3X, stanowi dodatkową innowację w postaci umożliwiania budowania modeli z tworzyw sztucznych o zupełnie różnych właściwościach (np. ze sztywnych i elastycznych). Dodatkowa, trzecia głowica drukująca nakłada rozpuszczalny materiał podporowy zapewniając możliwość tworzenia skomplikowanych geometrii. Arburg umożliwia zakup tańszej opcji urządzenia wyposażonej tylko w dwie głowice drukujące.

Obszar roboczy drukarki 3D to 234 x 134 x 230 mm. Freeformer 300-3X posiada oczywiście zamkniętą i podgrzewaną do 200°C komorę roboczą, co umożliwia stosowanie szerokiej gamy materiałów inżynieryjnych. Materiały występują w formie granulatu i mogą być uzupełniane w trakcie trwania wydruku 3D. Jako ciekawostkę warto dodać, że w systemach opartych o metodę APF głowice drukujące pozostają nieruchome, podczas gdy stół roboczy jest sterowany we wszystkich trzech osiach XYZ.

Źródło: www.3dprintingmedia.network

Scroll to Top