Bartek Barłowski – współzałożyciel RapCrafta i Omni3D oraz jeden z prekursorów ruchu RepRap w Polsce, postanowił podzielić się z nami swoim najnowszym projektem – uchwytem do kamery Kodak SP 360 4K. Stworzył go przy użyciu darmowego oprogramowania Autodesk 123D, a następnie wydrukował na Ultimakerze 2. Do czego można wykorzystać ten gadżet?

Bartek przyznaje, że jest fanem praktycznych rozwiązań z wykorzystaniem druku 3D, który pozwala na obniżenie kosztów produkcji. Firma Kodak tworząc mocowania do kamer, zapomniała o zaprojektowaniu otworu przez który można podłączyć zasilanie do kamery. Użytkownicy radzili sobie z tym fantem jak mogli. Często przewiercali mocowanie, by dostać się do portu HDMI i zasilania. Bez niego kamera działa raptem 50 minut, a po upływie tego czasu trzeba wymienić baterie.

Ta sytuacja była inspiracją do stworzenia rozwiązania, które pozwoli obejść ten problem. Twórca zastosował w dronie Xiro XPLORER Drone, zestaw ten pasuje jednak do innych modeli. Zaprojektowanie przez niego mocowanie pozwala na bezpieczne umiejscowienie kamery oraz niweluje wibracje silnika, które psują jakość nagrań.

https://www.youtube.com/watch?v=aE3IlSrldDo

Projekt jest dostępny na platformie Shapeways w dwóch wersjach kolorystycznych w cenie 38 euro. Aby zestaw działał w pełni, Bartek sugeruje zakup gumek wspomagających amortyzację na Amazonie. Sposób montowania oraz efekty można obejrzeć na poniższym nagraniu autora.

Paulina Winczewska
Germanistka, pasjonatka nawet najdziwniejszych i najtrudniejszych języków obcych oraz podróży i eksperymentów kulinarnych. Tłumaczka, która nie boi się nowych technologii i gadżetów. Wolny czas spędza zazwyczaj na pływalni.

  4 Comments

  1. To chyba jakiś kawał? 38 euro? Taki uchwyt można zaprojektować przy minimum wysiłku w kilka minut, wydrukować w godzinę. Nic odkrywczego nie ma w tym projekcie, jest jednym z setek jakie są umieszczane za free na http://www.thingiverse.com Oczywiście jeśli to news pory ogórkowej to przymykam oko.

   1. Tak, jasne, „przy minimum wysiłku w kilka minut”. To ciekawe czemu sam tego nie zrobiłeś?

    Przez takie komentarze odechciewa się robić czegokolwiek. Wszystko co nie jest uprawą cebuli da się w tym kraju zrobić „przy minimum wysiłku w kilka minut”, zwłaszcza przez ludzi którzy samym produktem zainteresowani nie są ale ostro sobie plują w brodę że sami na to nie wpadli.

   2. >> Oczywiście jeśli to news pory ogórkowej to przymykam oko.

    Uff… Baliśmy się już poważniejszych konsekwencji 😉

  2. one propeller two propeller tree propeller forth propeller. zupełnie jak w ulicy sezamkowej. A za 38 E to jeśli sprzedadzą się 2 to chińczyki zrobią z carbonu za 15E i dorzucą śrubę do montażu kamery w zestawie. Kamera za 500E mocowana do wydrukowanego elementu, jak hardcore to hardcore

  Comments are closed.

  You may also like

  More in Projekty 3D