Były prezes i CEO Forda oraz dyrektor w Google, dołącza do zespołu Carbon 3D rozwijającego technologię CLIP

CLIP to technologia, która już wkrótce ma szansę zrewolucjonizować technologię druku 3D. Jest to super szybki proces utwardzania żywicy światłem z równoczesną, selektywną eliminacją tlenu, co pozwala na drukowanie obiektów w sposób ciągły. Powoduje to, iż modele powstają w przeciągu zaledwie kilku-kilkunastu minut, a nie godzin, jak to ma miejsce przy obecnych rozwiązaniach. Twórcą technologii jest firma Carbon 3D, w którą środki na rozwój zainwestowały już dwa najstarsze fundusze inwestycyjne w USA oraz lider oprogramowania inżynieryjnego – Autodesk. Mając zapewnione finansowanie, firma może spokojnie poświęcać się pracy nad dalszym rozwojem swojego produktu, lecz przede wszystkim wprowadzeniem go na rynek. Pomóc w tym może Alan R. Mulally – były prezes i CEO Forda i dyrektor w Google, który objął właśnie jedno ze stanowisk managerskich w Carbon 3D.

Mulally to wybitna postać w amerykańskiej branży produkcyjnej. W latach 2006 – 2014 pełnił obowiązki prezesa i CEO Ford Motor Co., a po odejściu stamtąd objął obowiązki dyrektora w Google. Wcześniej był m.in. członkiem zespołu pracującego przy projekcie Boeinga 777, czego zwieńczeniem było przyznanie mu nagrody Inżyniera Roku 1996, przyznawanej przez magazyn Design News. Mulally jest również członkiem Narodowej Akademii Inżynierów USA, Brytyjskiej Królewskiej Akademii Inżynierii Anglii oraz honorowym członkiem Brytyjskiego Królewskiego Stowarzyszenia Astronautyki.

Mulally dołączył oficjalnie do zespołu Carbon 3D 29 maja br., stając się pierwszym niezależnym dyrektorem w tej firmie. Jego zadaniem będzie opracowanie procesów produkcyjnych, które przekształcą prototyp drukarki 3D w możliwe do produkcji seryjnej urządzenie, z uwzględnieniem wszystkich niuansów technologicznych oraz serwisowych. Z jednej strony to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich potencjalnych beneficjentów technologii CLIP,ponieważ za przygotowanie urządzenia do produkcji będzie odpowiadać wybitny specjalistów w tej dziedzinie. Z drugiej jednak strony, pokazuje to również, iż Carbon 3D jest wciąż w bardzo wczesnej fazie swojego rozwoju i dopiero rozpoczyna działania zmierzające ku temu, aby wprowadzić drukarkę 3D do produkcji.

Nie spodziewałbym się tego urządzenia w sprzedaży w Polsce wcześniej jak w 2018 roku…

Źródło: www.3dprint.com
Grafika: [1]

Scroll to Top