Polscy producenci drukarek 3D udowadniają, że technologie przyrostowe zmieniają oblicze różnorodnych dziedzin życia – zarówno przemysłu jak i szeroko pojętej branży medycznej. Jak się okazuje, technologie addytywne mogą być rozwiązaniem wielu, często nieoczywistych problemów.
Świetnym przykładem takiej aplikacji jest współpraca, którą polski producent rozwiązań z zakresu technologii przyrostowych- 3DGence podjął z firmą Emtel, zajmującą się tworzeniem elektronicznej aparatury medycznej, dystrybuowanej w Polsce, innych krajach Europy oraz w Azji, Ameryce Południowej i Australii.
Śląska firma Emtel wykorzystuje technologię druku 3D zarówno do prototypowania, jak i produkcji specjalnie wyselekcjonowanych detali do swoich urządzeń. Wdrożenie technologii w cykl produkcyjny zoptymalizowało produkcję elementów defibrylatorów oraz kardiomonitorów, generując jednocześnie duże oszczędności czasu i pieniędzy.
Firmy zajmujące się wytwarzaniem sprzętu medycznego skupiają się na produkcji nisko seryjnej i w dużym stopniu uzależnione są od cen i terminów dostaw. Budowanie wysokiego poziomu ich konkurencyjności opiera się na ciągłym ulepszaniu urządzeń, co wiąże się z budowaniem i testowaniem prototypów. Aby zredukować koszty wytworzenia prototypu firma Emtel sięgnęła w stronę nowoczesnych technologii, decydując się na wdrożenie druku 3D w swoim przedsiębiorstwie.
Aby zobrazować szczegóły przedsięwzięcia, producent zaprezentował studium przypadku druku 3D prototypu obudowy kardiomonitora. Wykonanie jednej sztuki na urządzeniu 3DGence One pozwoliło zaoszczędzić aż 1800 zł oraz skorcić czas wykonania o 25 dni – przygotowanie prototypu dało pewność, że wymiary zostały odwzorowane prawidłowo, a w efekcie elementy wykonane metodą wtrysku nie wymagały dalszych poprawek.
Jak mówi Wojciech Przybycień z firmy Emtel, zastosowanie technologii druku 3D pozwala na bardziej elastyczne dostosowanie się do bieżących potrzeb produkcyjnych, zmniejszenie kosztów, a także pewnego rodzaju swobodę przy projektowaniu nowych urządzeń.
Co więcej, podczas weryfikacji poprawności wykonania modelu specjaliści z firmy Emtel uznali, że druk 3D może znaleźć zastosowanie również do produkcji niektórych części finalnych (np. elementów defibrylatorów). Przedstawiciele firmy podkreślają jednak, że każda decyzja wprowadzenia do produkcji urządzeń elementów drukowanych jest poprzedzona analizą ryzyka i testami potwierdzającymi słuszność zastosowania.